Przydałaby ci się supersiła bez ograniczeń i zmęczenia jako skutku? Odkrywcy przekonują, że już wkrótce będziemy mogli podnosić duże ciężary, których dźwiganie wzmacnia mięśnie.

infoplanet technologia hydrozel na supermiesnie sila

Takahiro Matsuda wraz z zespołem z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii opracował samorozgrzewający się hydrożel, który poprawia wielkość i siłę mięśni podczas ich obciążania. Jak przekonują naukowcy, można go wykorzystać do stworzenia elastycznych egzoszkieletów dla osób z urazami szkieletowymi, które stają się tym silniejsze, im częściej są używane.

Hydrożel jest miękkim, elastycznym materiałem, który jest używany w wielu różnych postaciach: w jednorazowych pieluchach i opatrunkach na rany, miękkich soczewkach kontaktowych, a nawet w jadalnych galaretkach. Powstają z sieci absorpcyjnych łańcuchów polimerowych i skąłdają się w 90% z wody. Samo rosnący hydrożel zespołu został zainspirowany procesem, jakim poddawane są mięśnie ludzkie w odpowiedzi na ćwiczenia. Trening siłowy i inne działania uszkadzają włókna mięśniowe, uruchamiając proces regeneracji, który obejmuje wzrost nowej tkanki.

Samorosnący materiał składa się z dwóch splecionych sieci polimerów: jedno pasmo jest sztywne, a drugie – miękkie i rozciągliwe. Kiedy sztywne pasma zostaną zerwane siłą lub rozciągnięte, powoduje to powstanie nowych łańcuchów i wiązań poprzecznych, z zachowaniem struktury żelu drugiej sieci. Hydrożel jest nowszą wersją materiałów samoleczących, które po uszkodzeniu powracają do poprzedniego stanu.

infoplanet technologia hydrozel na supermiesnie miesnie

– To jeden z najmocniejszych mechanicznie i najtwardszych hydrożeli na świecie. Tak jak ludzkie mięśnie potrzebują składników odżywczych do wzrostu, hydrożel zawieszono w ciekłym, „odżywczym” roztworze cząsteczek, dzięki nim potrafi się wzmocnić. Dostosowując ilość i rodzaj dostępnego monomeru, a także użytą siłę, możemy kontrolować konkretne właściwości, które materiał nabył – wskazuje Matsuda.

Jak przekonują naukowcy, poza zastosowaniem w egzoszkieletach, hydrożel może zostać użyty do stworzenia robotów, które mogą dostosować się do otoczenia poprzez wyczuwanie przyłożonych do nich sił i zwiększenie wytrzymałości w obszarach, które są użytkowane.

Źródło: Science, DOI: 10.1126 / science.aau9533

kup artykuly platne