Elon Musk jest szalony czy genialny? To pytanie nasuwa się wielu. W tym tygodniu dyrektor generalny (Tesla, SpaceX, Neuralink) zamieścił na Twitterze wiadomość o jeszcze jednym z jego przedsięwzięć, superszybkim systemie transportu opartym na lampach, zwanym hyperloop. Jak wynika z wpisu, test pokazał, iż pojazd osiągnie szybkość równą połowie prędkości dźwięku i zatrzyma się w zaledwie 1,2 kilometra.Czy to możliwe? Zróbmy kilka szybkich obliczeń. Po pierwsze, jaka jest szybkość dźwięku? Zakładam, że Elon odnosi się do prędkości dźwięku na poziomie morza (a nie prędkości dźwięku w rurce niskiego ciśnienia). W takim przypadku dość standardowa wartość prędkości dźwięku będzie wynosić około 340 m/s (760 mph). Tak więc połowa prędkości dźwięku wynosiłaby 170 m/s. Oznacza to, że pojazd hyperloopowy musi osiągnąć prędkość 170 m/s, a następnie z powrotem do 0 m/s w odległości zaledwie 1,2 km. Jeśli przyspieszenie zwiększające prędkość ma taką samą wartość podczas fazy spowolnienia, to osiągnie maksymalną prędkość w środku – po 0,6 km.

Aby obliczyć wymagane przyspieszenie, trzeba zacząć od definicji przyspieszenia w jednym wymiarze. Jest to w zasadzie miara szybkości zmiany prędkości. W fazie przyspieszania wiadomo, że zmiana prędkości wynosi od 0 do 170 m/s. Jednak nie znamy zmiany czasu. Ale nie martwcie się, możemy to uzyskać z definicji średniej prędkości – która jest miarą szybkości zmiany pozycji (w jednym wymiarze). Znamy zmianę pozycji (0,6 km) i wiemy też, że średnia prędkość wynosi 85 m/s (0 m/s plus 170 m/s podzielona przez dwa). Oznacza to, że czas osiągnięcia prędkości wynosi 7,06 sekundy (a następnie kolejne 7,06 sekundy do zatrzymania). W tym momencie można obliczyć przyspieszenie, aby uzyskać wartość (170 m/s) / (7,06 s) = 24 m/s2.

Czy to rozsądne przyspieszenie? Gdybyśmy musieli zgadywać, test hyperloopowy jest… testem. Chociaż człowiek może wytrzymać takie przyśpieszenie, nie można oczekiwać, że wytrzyma go również, grając dalej na smartfonie, pijąc koktajl i jedząc orzeszki ziemne. Warto zaznaczyć, że pierwotnie obliczono przyspieszenie hyperloopa do prędkości dźwięku, a nie jego połowy.