Wyobraź sobie, że tracisz kontrolę nad samochodem i budzisz się w szpitalu sparaliżowany od szyi w dół. To część historii Kristophera Boesena po tym, jak jego samochód wymknął się spod kontroli na nierównej nawierzchni, uderzając w drzewo i latarnię. Lekarze ostrzegli rodziców chłopaka, że jest on sparaliżowany i być może nigdy nie będzie w stanie ponownie funkcjonować od szyi w dół. Teraz, dzięki leczeniu komórkami macierzystymi, Kristophera odzyskał ruchomość górnej części ciała.

infoplanet technologia komorki macierzyste a zdrowie kriss

Kris otrzymał możliwość przejścia przez procedurę z udziałem komórek macierzystych, które – jak przekonywano – „mają zdolność do naprawy uszkodzonej tkanki nerwowej poprzez wymianę uszkodzonych komórek”. Procedura eksperymentalna nie gwarantowała przywrócenia Krisowi sprawności, ale zdecydował się podjąć ryzyko. Walka o zdrowie rozpoczęła się w kwietniu, kiedy doktor Liu wstrzyknął 10 mln komórek AST-OPC1 bezpośrednio do szyjnego rdzenia kręgowego Krisa. Komórki AST-OPC1 pochodziły z jajeczek zapłodnionych in vitro.

– Zazwyczaj pacjenci po urazie rdzenia kręgowego przechodzą operację, która stabilizuje kręgosłup, ale w niewielkim stopniu przywraca funkcje motoryczne lub czuciowe. W tym badaniu testujemy procedurę, która poprawia funkcję neurologiczną, co może oznaczać różnicę między permanentnym paraliżem a możliwością używania rąk. Przywrócenie tego poziomu funkcji może znacząco poprawić codzienne życie pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami kręgosłupa – wyjaśnia dr Liu.

infoplanet technologia komorki macierzyste a zdrowie rehabilitacja

Po zaledwie 3 tygodniach terapii Kris zaczął wykazywać oznaki poprawy, a w ciągu 2 miesięcy odzyskał znaczną poprawę funkcji motorycznych: mógł odebrać telefon, napisać swoje imię i obsługiwać wózek inwalidzki. W efekcie zregenerował 2 poziomy rdzenia kręgowego, co znacznie zmieniło jego zdolności ruchowe. Była to różnica pomiędzy minimalnym ruchem lub brakiem ruchu w ogóle i możliwością samodzielnego funkcjonowania.

Chociaż lekarze nie są w stanie składać żadnych obietnic w walce Krisa o zdrowie, ani obiecać, że jego stan ulegnie dalszej poprawie, kontynuują eksperymenty z badaniami nad komórkami macierzystymi, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że paraliż się wycofa. Do tej pory zrobili ogromne postępy i mają nadzieję robić to nadal, aby badać nowe leki oparte na komórkach macierzystych. Jak zapewniają, te analizy mogą być wykorzystywane na leczenie wielu chorób, od choroby Parkinsona i cukrzycy po raka.

Źródła: www.theheartysoul.com, www.stemcells.nih.gov, www.sciencedaily.com

kup artykuly platne