W filtrze podciśnieniowym pieca do kremacji i kruszarce kości w krematorium w Arizonie wykryto radioaktywny związek. Jego ślady znajdowały się również w moczu pracownika krematorium. Choć wydaje się, że radioterapia i krematorium nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego dr Nathan Yu z Wydziału Radioterapii Onkologii w Mayo Clinic w Phoenix w raporcie opublikowanym we wtorek w „Journal of the American Medical Association” alarmuje, że najprawdopodobniej operator krematorium został napromieniowany podczas kremowania ludzkich szczątków.

Radioterapia i jej skutki

Radioaktywne związki są stosowane w niektórych procedurach medycznych do diagnozowania i leczenia chorób. Radioaktywny barwnik wykorzystują chociażby skany PET, aby umożliwić lekarzom wgląd w tkanki i narządy, lub niektóre terapie nowotworowe. Jednak, jak się okazuje, radioterapia może przynosić długotrwałe skutki.

infoplanet technologia krematorium i radioterapia krematoria

Opis przypadku z raportu dr Yu dotyczy 69-letniego mężczyzny z guzem trzustki, który w 2017 roku był poddany radioterapii w szpitalu w Arizonie. Kilka dni później zmarł i został poddany kremacji. Miesiąc później specjalista ds. bezpieczeństwa wydziału radioterapii szpitala przebadał za pomocą licznika Geigera sprzęt w krematorium i mocz pracownika obsługującego piec do kremacji. We wszystkich badanych próbkach wykryto radioaktywność.

– Spalanie ulatnia radiofarmaceutyki w martwym ciele, a skażenie radioaktywne może być wdychane przez pracowników, narażając ich na skażenie – wskazuje autor raportu.

Biorąc pod uwagę, że obecna ilość kremacji w USA wynosi 50%, naukowcy uważają, że konieczne jest przeprowadzenie badań, które wskażą skalę zanieczyszczenia promieniowaniem w krematoriach i możliwe zagrożenia dla zdrowia pracowników. To istotne zwłaszcza w świetle nowych terapii wykorzystujących radioaktywne związki.

– Chociaż radioterapia istnieje już od dziesięcioleci, ostatnio staje się coraz powszechniejsza. Mamy kilka nowych terapii wykorzystujących radioaktywne związki, które zostały wdrożone i kilka innych, które są blisko wdrożenia w przypadku bardzo częstych nowotworów, w tym raka prostaty. Najnowsze dostępne dane, począwszy od 2006 roku, wskazują, że 18,6 mln zabiegów radioterapii przeprowadzono w USA i prawie 40 mln zabiegów na całym świecie – wyjaśnia dr Daniel Appelbaum, szef medycyny nuklearnej i PET Imaging na University of Chicago Medical Center.

Krematorium w strefie ryzyka?

Jak przekonują naukowcy, musimy zastanowić się, jak powiadamiać krematorium o potencjalnym ryzyku i w jaki sposób ocenić ilość możliwego skażenia radioaktywnego w trakcie kremacji, zwłaszcza, że istniejące wytyczne Komisji Regulacji Jądrowej w tym zakresie nie przynoszą spodziewanych efektów.

infoplanet technologia krematorium i radioterapia skutki

– Żyjemy w świecie, w którym radioaktywność jest powszechna i nie możemy jej uniknąć. Lecąc samolotem, wspinając się na górskie szczyty, a nawet oglądając telewizję, narażasz się na pewną ilość promieniowania. Mimo to, jeśli istnieją rozsądne i dość proste działania, które możemy podjąć, aby zminimalizować radioaktywność wpływającą na nasze organizmy, warto je uskutecznić – przekonują autorzy raportu.

Przepisy dotyczące kremacji pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni radioaktywnymi związkami, różnią się w zależności od państwa. W niektórych krajach nie istnieją żadne regulacje w tym zakresie. Autorzy raportu apelują o ustanowienie protokołów bezpieczeństwa, które obejmują „badania pośmiertne, takie jak ocena radioaktywności u zmarłych pacjentów przed kremacją i standaryzacja powiadamiania krematoriów”.

Naukowcy uważają, że nowe wytyczne się pojawią, jednak do tego czasu krematoria muszą wziąć na siebie ryzyko zakażenia i chronić swoich pracowników. Jak radzą, najlepiej zacząć od solidnego egzekwowania używania maski, rękawic i stosowania odpowiednich technik przenoszenia ciał.

Źródło: CNN Health

kup artykuly platne