W ubiegłym miesiącu wykryto nielegalną produkuję zakazanej substancji chemicznej niszczącej warstwę ozonową Ziemi. Teraz wykryto źródło szkodliwego gazu – małe fabryki w Chinach.

Według śledczych organizacji non-profit Environmental Investigation Agency i New York Times, firmy w Chinach kupują zakazany chlorofluorowęglowodór o nazwie CFC-11 w celu izolacji pianki do lodówek. Korzystają z niego małe, nielegalne fabryki, które powstają, by zaspokoić popyt na niedostępną na legalnym rynku substancję.

Producenci lodówek twierdzą, że kupują CFC-11, ponieważ jest tańszy niż jego legalna alternatywa. Po tym, jak HCFC-141b zostało wycofane w ramach Protokołu Montrealskiego z 1987 roku, poziomy chemikaliów niszczących warstwę ozonową w atmosferze od lat 90. XX wieku powoli się zmniejszają. Dlatego w Chinach wciąż ich brakuje, co napędza nielegalny rynek. Co gorsza, gdy jedna fabryka zostanie odkryta, po prostu jest zamykana i przenoszą gdzie indziej.

infoplanet technologia lodowki niszcza warstwe ozonowa chiny

Warstwa ozonowa, która chroni życie zwierząt i ludzi obniżając poziom światła ultrafioletowego, miała szansę na całkowite odbudowanie do połowy wieku. Niestety, jak podali naukowcy w maju, liczba CFC-11 od 2012 roku przestała spadać o połowę.

Niektórzy badacze sugerują, że nieostrożny recycling zużytych lodówek w Chinach może powodować dalsze zatrzymanie korzystnych zmian. Nowe ustalenia sugerują, że może to opóźnić odzyskanie warstwy ozonowej o dziesięć lat lub więcej.