Urządzenie, który próbuje rozpoznawać dźwięki wydawane przez delfiny i generować odpowiedzi na nie w czasie rzeczywistym, wkrótce zostanie wypróbowane u wybrzeży Florydy. Jeśli próba nawiązania kontaktu z dzikimi ssakami się powiedzie, będzie to duży krok w kierunku dwukierunkowej komunikacji między ludźmi a delfinami.

Komunikacja z delfinami możliwa?

Od lat 60. XX wieku wiadomo, że delfiny komunikują się za pomocą dźwięków. W latach 90. Louis Herman z Laboratorium Ssaków Morskich Kewalo w Honolulu na Hawajach odkrył, że delfiny butlonose znają ponad 100 różnych słów. Potrafią również odpowiednio reagować na polecenia, w których te same słowa pojawiają się w innej kolejności, rozumiejąc różnicę między „przyniesieniem deski surfingowej do mężczyzny” a „przyprowadzeniem mężczyzny na deskę surfingową”.

infoplanet technologia mowa delfinow komunikacja mozliwa

– Do tej pory w większości eksperymentów komunikacja z delfinami była jednokierunkowa. Badacze tworzą system i oczekują, że delfiny się go nauczą. Delfiny robią to, ale ludzie nie są upoważnieni do wymagania tego od nich – ocenia jednak Denise Herzing, założycielka projektu Wild Dolphin w Jupiter na Florydzie.Od 1998 roku Herzing wraz z zespołem podejmuje próby dwukierunkowej komunikacji z delfinami, używając podstawowych, sztucznie brzmiących dźwięków łączonych z czterema dużymi ikonami na podwodnej „klawiaturze”. W ten sposób wskazując na różne symbole delfiny mogą wysuwać prośby, na przykład o zabawę lub pływanie z nurkami. Niedawno projekt Wild Dolphin zaczął współpracować z badaczem sztucznej inteligencji w Georgia Institute of Technology w Atlancie Thadem Starnerem w opracowaniu nowego sposobu nawiązania kontaktów z delfinami – Cetacean Hearing and Telemetry (CHAT). Ma on stworzyć język, który wykorzystuje cechy dźwięków wykorzystywane do komunikacji przez dzikie delfiny.

Stworzenie języka zbliżonego do naturalnego sposobu komunikowania się delfinów to ogromne wyzwanie, ponieważ potrafią one wytwarzać dźwięk o częstotliwościach do 200 kiloherców, a więc około 10 razy wyższych od najwyższych, jakie człowiek jest w stanie słyszeć. Dodatkowo delfiny mogą przesuwać sygnał dźwiękowy, rozciągać go na długi czas i emitować dźwięki w różnych kierunkach, nie odwracając głowy, przez co trudno jest używać jedynie sygnałów wizualnych.

Kontakty z delfinami

Aby nawiązać kontakt z delfinami, Starner i jego uczniowie budują prototypowe urządzenie z komputerem wielkości smartfona i dwoma hydrofonami zdolnymi do wykrywania pełnego zakresu dźwięków wytwarzanych przez delfiny, aby nagrywać, interpretować i reagować na wydawane przez nie dźwięki. Komputer w wodoszczelnym etui będzie nosił na klatce piersiowej nurek, a by pokazać, skąd pochodzi dźwięk odebrany przez hydrofony, użyte zostaną diody LED umieszczone wokół maski do nurkowania. Nurek będzie miał do dyspozycji również Twiddler –podręczne urządzenie, które działa jak kombinacja myszy i klawiatury i pozwoli wybrać rodzaj dźwięku w odpowiedzi.

Herzing i Starner rozpoczną testowanie systemu na dzikich atlantyckich delfinach (Stenella frontalis) w połowie tego roku. Na początku nurkowie będą odtwarzać jedno z 8 „słów” wymyślonych przez zespół. Oprogramowanie będzie analizować, czy delfiny emitują dźwięki. Kiedy system rozpozna działania, nagra odpowiedź i przeanalizuje cechy, które mogą być podstawowymi jednostkami komunikacji delfinów. W efekcie powstanie język z dźwięków, które używają delfiny.Po zidentyfikowaniu podstawowych jednostek komunikacji delfinów Herzing ma nadzieję połączyć je w celu uzyskania sygnałów przypominających te, które zwierzęta uznają za bardziej interesujące niż „słowa” wymyślone przez człowieka. Łącząc zachowania delfinów z tymi dźwiękami, badacze zamierzają odkodować podstawy naturalnej mowy delfinów.

– Pozyskanie mowy dzikich delfinów za pomocą analizy odbierania sztucznych „słów” może zadziałać, ale wątpię, że zespół znajdzie podstawowe jednostki służące delfinom do naturalnego porozumiewania się. Nawet jeśli się powiedzie, rozszyfrowanie ich znaczeń i wykorzystanie ich we właściwym kontekście stanowi trudne wyzwanie. Wyobraźcie sobie, że obcy gatunek wylądował na Ziemi w wyszukanych skafandrach kosmicznych i przeszedł przez Manhattan, przesyłając przypadkowe słowa. Czy takie kontakty mogły zostać nawiązane? – pyta Justin Gregg z Dolphin Communication Project, organizacji non-profit z Old Mystic w stanie Connecticut.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne