Bez względu na to, jak próbujesz zachować czystość, cienka warstwa cząsteczek brudu zawsze pokrywa powierzchnię. Są one na tyle małe, że możesz ich nie brać pod uwagę. Aby dowiedzieć się, skąd pochodzą, badacze stworzyli najczystszą wodę na świecie.

Ulrike Diebold z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu wraz z zespołem zbadała, kiedy ulegnie zabrudzeniu pewna ilość dwutlenku tytanu w kontrolowanych warunkach. Było kilka teorii na temat tego, czym może być brud. Wśród teorii jest nowa forma lodu lub kwasu węglowego z powietrza.

infoplanet technologia najczystsza woda swiata wnioski

– Były cztery dokumenty od czterech zespołów, wszystkie z różnymi objaśnieniami, ale wszystkie były błędne – mówi Diebold.

Aby uzyskać jednoznaczna odpowiedź, zespół przetestował w komorze próżniowej różnych podejrzanych. Obejmowały one prawdopodobnie najczystszą wodę na świecie, wytwarzaną przez dodatkowe oczyszczanie dostępnej w sprzedaży ultra-czystej wody – wody sodowej, która jest mieszaniną dwutlenku węgla, wody i powietrza. Gromadzenie się cząsteczkowego brudu na powierzchni dwutlenku tytanu powodowała tylko ekspozycja na powietrze.

infoplanet technologia najczystsza woda swiata badania

Dlaczego? Na pytanie odpowiedziała analiza chemiczna. Cząsteczki brudu powstawały z kwasu octowego i kwasu mrówkowego, które produkowane przez rośliny są obecne tylko w kilku częściach na miliard w powietrzu. Jednak ich skład chemiczny wykazuje silne powinowactwo z dwutlenkiem tytanu. Badanie pokazuje, że „czysta woda” nigdy nie jest czysta.


kup artykuly platne