Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak czyste jest miejsce, na którym siedzisz podczas podróży? W nowym badaniu przeanalizowano czystość siedzeń w samolotach różnych linii lotniczych. Jak się okazało, najczystszą linią lotniczą na świecie w ramach Skytrax World Airline Awards 2018 zostały linie lotnicze ANA All Nippon Airways. Japoński przewoźnik zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając 30 innych azjatyckich firm.

Czystość w samolocie

Czystość jest prawdziwym problemem dla podróżnych korzystających z linii lotniczych, ponieważ lotniska i samoloty są postrzegane jako potencjalne pożywki dla bakterii. W 2015 roku witryna Travelmath.com zachęciła mikrobiologa do pobrania 26 próbek z 5 amerykańskich lotnisk i 4 lotów organizowanych przez 2 głównych przewoźników. Z badań laboratoryjnych wynikało, że stół na tacę w samolocie był najbrudniejszy ze wszystkich badanych miejsc i powierzchni.

infoplanet lifestyle najczystsze linie lotnicze czystosc

– Stwierdzono, że na testowanych tackach jest średnio 2155 jednostek tworzących kolonie (CFU) na centymetr kwadratowy. Ponieważ może to zapewnić bakteriom bezpośrednią transmisję do ust, oczywistym wyjściem z tej sytuacji jest wyeliminowanie jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu posiłku ze stołem – komentował raport Travelmath.

Przed stworzeniem rankingu czystości w samolocie pasażerowie zostali poproszeni o ocenę standardu i jakości kabin samolotów w globalnym badaniu przeprowadzonego przez brytyjskiego recenzenta branży lotniczej Skytrax. Częścią ogólnego wyniku były obszary siedzeń, stoliki, dywany, panele kabinowe i łazienki.

Z tego względu tak istotna jest nagroda dla najczystszej linii lotniczej, która jest jedną z wielu wyróżnień rozdawanych przez Skytrax każdego roku. World Airline Awards przyznawane są od 2001 roku i są uważane za odpowiednik Oscarów w branży lotniczej. Zwycięzca ANA All Nippon Airways odebrał najwyższą nagrodę dla linii lotniczych roku podczas uroczystej ceremonii w Londynie w grudniu 2018 roku. Na drugie miejsce – po zwycięstwie w 2017 roku – trafiły EVA Air, zaś trzecie zajęły Asiana Airlines.

Skytrax 20 – najczystsze linie lotnicze w 2018 roku

1. ANA All Nippon Airways (Japonia)

2. EVA Air (Tajwan)

3. Asiana Airlines (Korea Południowa)

4. Singapore Airlines (Singapur)

5. Japan Airlines (Japonia)

infoplanet lifestyle najczystsze linie lotnicze w samolocie

6. Cathay Pacific Airlines (Hongkong)

7. Qatar Airways (Katar)

8. Swiss International Air Lines (Szwajcaria)

9. Hainan Airlines (Chiny)

10. Lufthansa (Niemcy)

11. Korean Air (Korea Południowa)

12. Cathay Dragon (Hong Kong)

13. Austrian Airlines (Austria)

14. China Airlines (Tajwan)

15. Thai Airways (Tajlandia)

16. Garuda Indonezja (Indonezja)

17. China Southern Airlines (Chiny)

18. Bangkok Airways (Tajlandia)

19. Emiraty (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

20. Air New Zealand (Nowa Zelandia)

Źródło: CNN

kup artykuly platne