Zgodnie z najnowszym badaniem, 5 największych niebezpieczeństw stojących przed światem i człowiekiem ma źródło w środowisku lub technologii. Które z doświadczeń mogą położyć kres ludzkości?

infoplanet technologia najwieksze niebezpieczenstwa kleski zywiolowe

Raport Globalnego Ryzyka 2019 Światowego Forum Gospodarczego (WEF) stwierdził, że w 2019 roku najprawdopodobniej niebezpieczeństwo dla człowieka spowodują ekstremalne warunki pogodowe, niepowodzenie polityki klimatycznej i klęski żywiołowe. Wszystkie 3 zjawiska są również w pierwszej piątce pod względem wpływu na nasz świat. Raport opiera się na corocznej ankiecie na temat postrzegania ryzyka przez około 1000 liderów biznesowych i politycznych na całym świecie.

– Nastąpiła realna zmiana w kierunku zagrożeń środowiskowych. 10 lat temu najważniejszymi czynnikami ryzyka były załamanie się cen aktywów, spowolnienie gospodarcze w Chinach, choroby przewlekłe, luki w globalnym zarządzaniu i ograniczenie globalizacji – komentuje autor raportu Aengus Collins, szef globalnych zagrożeń w WEF.

Dwa inne zagrożenia środowiskowe – spowodowane przez człowieka katastrofy ekologiczne i utrata różnorodności biologicznej bądź załamanie ekosystemu – zajmują 6. i 8. Miejsce na liście największych niebezpieczeństw. Co gorsza, wszystkie zagrożenia środowiskowe w badaniu są uważane za wysoce prawdopodobne i mające duży wpływ.

infoplanet technologia najwieksze niebezpieczenstwa kleski zywiolowe

– Wyniki podkreślają rosnącą świadomość wśród światowej elity, że kwestie środowiskowe, takie jak zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej, są zagrożeniem egzystencjalnym. Mniej prawdopodobne jest nawet ryzyko ataku z wykorzystaniem broni masowego rażenia. Nie należy ich jednak ignorować. Trudno przecenić to, jak bardzo jesteśmy zależni od technologii i jak szybko ona ewoluuje – ocenia Børge Brende, przewodniczący WEF.

Pierwsza piątka zagrożeń jest taka sama jak w ubiegłym roku, choć zmieniła się ich kolejność. Z miejsca 5. na 2. wskoczyły m.in. zmiany klimatu, pomimo surowych ostrzeżeń Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Ryzyko to przyćmiewa wiele innych, które często zyskują większą uwagę, takich jak nowy kryzys finansowy, terroryzm, konflikt międzystanowy i masowa migracja.

Źródło: The New Science

kup artykuly platne