Wyścig plemników o zapłodnienie komórki jajowej kobiety jest bezwzględny. Naukowcy odkrywają, jak setki milionów plemników pokonują tor przeszkód, aby dotrzeć jako pierwsze i osiągnąć cel: ciążę.

infoplanet technologia naturalna selekcja plemnikow ciaza

Kobiece układy rozrodcze są ukształtowane w sposób, który odrzuca słabsze plemniki, pozwalając tylko najszybszym kandydatom ominąć serię przeszkód – odkryli naukowcy z Cornell University. Na pożytek publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Science Advances”, zespół użył szeregu modeli i symulacji komputerowych, aby obserwować plemniki podczas podróży od szyjki macicy do jajeczka. Wskutek prowadzonych obserwacji zauważono, że słabsze plemniki zostały przesiane już na samym początku przez „prądy”, podczas gdy najszybsze i najsilniejsze plemniki były w stanie wytrzymać nadchodzące fale i przebić się przez nie.

– Obszary wewnątrz kanału spermy odgrywają rolę podobną do bramy. Plemniki osiągające prędkości wyższe niż wartość progowa mogą przejść przez zwężenie, podczas gdy plemniki wolniejsze niż próg gromadzą się poniżej zwężenia – wyjaśniają autorzy badań.

infoplanet technologia naturalna selekcja plemnikow zaplodnienie

Podczas tego procesu najsilniejsi pływacy zbliżają się do ujścia, podczas gdy wolniejsze plemniki pozostają w tyle. W testach zespół wykorzystał zarówno ludzkie, jak i zwierzęce plemniki. Oba osiągnęły podobne wyniki.

– Ta hierarchiczna struktura narzuca rywalizację między plemnikami, przy czym najsilniejsza konkurencja występuje wśród bardzo ruchliwych mikropęcherzyków w porównaniu z wolniejszymi plemnikami – wskazują badacze.

Odkrycie, choć nieoczekiwane, rzuca światło na to, które odcinki podróży plemników są najtrudniejsze do pokonania i co powoduje, że tak wiele z nich odpada z wyścigu. Jak sugerują naukowcy, „zwężenia sugerują mechanizm selekcji oparty na ruchliwości, który może być potencjalnie wykorzystywany przez żeński układ rozrodczy, co oznacza, że najbardziej mobilne komórki są najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do zapłodnienia”.

Źródło: CNN Health

kup artykuly platne