Naukowcy twierdzą, że znaleźli nowy sposób na komary, zmniejszając ich apetyt za pomocą przeznaczonych dla ludzi leków dietetycznych. Zastosowanie metody spowodowało, że uciążliwe owady przestawały odczuwać głód, a przez to rezygnowały również z gryzienia potencjalnych ofiar.

infoplanet technologia nowy sposob na komary dieta

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku przeprowadzili eksperymenty na komarach z rodzaju Aedes aegypti. Samice komarów tego gatunku żywią się krwią zawierającą między innymi białko potrzebne do produkcji jaj. Kiedy podano im roztwór soli zawierający dietetyczne leki, okazało się, że apetyt komarów zmalał, podobnie jak u ludzi. Jak ustalili badacze, po podaniu środków odchudzających zainteresowanie owadów posilaniem się zmalało praktycznie do zera na okres kilku dni.

Zespół badawczy przebadał wszystkie receptory neuropeptydów komarów za pomocą leków i ustalił, który z nich był odpowiedzialny za kontrolowanie i wyłączanie apetytu komara. Wiedza może teraz pomóc stwierdzić, gdzie w ciele owada są wytwarzane i aktywowane substancje kontrolujące zachowania żywieniowe. Co więcej, naukowcy zidentyfikowali także inny związek, który mógłby wpływać na apetyt owada. Niestety substancja ta nie nadaje się do zostawania w środowisku naturalnym. Mimo to naukowcy twierdzą, że odkrycia mają ogromne znaczenie dla przyszłych badań.

infoplanet technologia nowy sposob na komary ugryzienie

– Zaczyna nam brakować pomysłów na sposoby radzenia sobie z owadami rozprzestrzeniającymi choroby. Skupienie się na apetycie komarów było dobrym pomysłem, ponieważ metoda nie doprowadzi do wyginięcia owadów. Nasze odkrycie daje nam do dyspozycji zupełnie nowy sposób myślenia o zwalczaniu insektów, który nie budzi obaw z powodu szkodliwego wpływu na środowisko. Dotąd nie wymyśliliśmy sposobu na lepsze środki odstraszające, a nie mamy jeszcze szczepionek, które naprawdę skutecznie działałyby przeciwko większości chorób przenoszonych przez komary – przekonuje Leslie Vosshall, autor badań i szef laboratorium neurogenetyki i zachowań w Rockefeller Uniwersytet.

Według badaczy, nowa technika może zostać wykorzystana do zapobiegania chorobom, takim jak Zika, żółta febra czy malaria. Jednak z danych opublikowanych w czasopiśmie Cell wynika, że badania wciąż znajdują się na wczesnym etapie, a naukowcy są dalecy od zastosowania odkrycia w naturalnym środowisku komarów. Na razie nie opracowano również możliwej metody podawania leków owadom żyjącym na wolności. Prawdopodobnie wydaje się jednak zastosowanie pułapek atrakcyjnych dla komarów.

kup artykuly platne