Brytyjska firma CMR Surgical zaprezentowała nowy zautomatyzowany system robotyki chirurgicznej – robota Versius – który powinien zostać wprowadzony do użytku w przyszłym roku. Został on zaprojektowany i zbudowany w Cambridge i ma stanowić konkurencję dla amerykańskiego systemu da Vinci, używanego w ponad 70 szpitalach w Wielkiej Brytanii.

Wszechstronny i elastyczny

Mniejszy od swojego głównego rywala robot Versius będzie – według producenta – bardziej elastyczny i wszechstronny niż istniejące roboty, co pozwoli mu na wykonywanie szerszego zakresu operacji. Każde z jego ramion posiada elastyczne połączenia imitujące ludzkie ramię, które są kontrolowane przez chirurga za pomocą dwóch joysticków i ekranu 3D.

– Urządzenie posiada niezależne modułowe ramiona, które są szybkie i łatwe do kontrolowania. Oznacza to, że szpitale będą w stanie używać go częściej, przez co będzie ono bardziej ekonomiczne – powiedział Luke Hares, współzałożyciel CMR Surgical.

infoplanet technologia nowy system robotyki chirurgicznej odkrycie

Nowe maszyny mają używać laparoskopii – metody, która polega na robieniu zaledwie niewielkich nacięć przy użyciu specjalnych instrumentów, co prowadzi do zmniejszenia bólu i szybszego powrotu do zdrowia pacjentów w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

da Vinci w odwrocie?

Robotyka chirurgiczna daje również lekarzom szersze pole działania i zapewnia większą sprawność manualną.

– Nauka szycia za pomocą ręcznych narzędzi laparoskopowych trwa około 80 godzin, a niektórzy chirurdzy uważają, że jej całkowite opanowanie jest niemożliwe. Robot Versius umożliwia przyswojenie tej umiejętności w pół godziny, dzięki czemu znacznie więcej chirurgów będzie w stanie czerpać korzyści z metody laparoskopowej – powiedział Mark Slack, współzałożyciel CMR Surgical, chirurg szpitala Addenbrooke w Cambridge.

infoplanet technologia nowy system robotyki chirurgicznej odkrycie

Cena nowego robota nie została ujawniona, ale CMR Surgical twierdzi, że ma być on dla brytyjskich szpitali bardziej opłacalny niż obecnie wykorzystywane systemy robotyki chirurgicznej, w tym urządzenie da Vinci – dzieło kalifornijskiej firmy Intuitive Surgical. Roboty te działają w Wielkiej Brytanii od 2001 roku, a na całym świecie jest ich ponad 4500. Używane są głównie w chirurgii prostaty, pęcherza moczowego i ginekologii, chociaż ich zakres działania nieustannie się rozszerza.

Co istotne – najważniejsze patenty związane z systemem da Vinci niedawno wygasły, co zachęciło inne firmy do konkurowania na rynku.

kup artykuly platne