Przy wzroście zaludnienia i niespotykanej urbanizacji, rozwój Chin wymagał zdolności do szybkiego i taniego budowania. Jednak według projektu Philipa Youna, założyciela firmy Archi-Union Architects, spełnienie wymagań budowlanych kraju nastąpiło kosztem tożsamości architektonicznej. Czy schematyczne, nijakie budynki w chińskich miastach to rodzaj procesu kopiowania i wklejania?

infoplanet technologia nowy trend w architekturze in bamboo

Zamiast produkować więcej identycznych bloków, chiński architekt szukał eksperymentalnych form budownictwa. Techniki, które oferuje – w tym wykorzystanie cyfrowej fabrykacji i robotyki – to nowy sposób produkcji wyrafinowanych budynków w krótszym czasie. Przykładem jest In Bamboo – drewniany pawilon stworzony we współpracy z tkaczami bambusa w Daoming w prowincji Syczuan. Projekt jest nie tylko architektonicznie charakterystyczny, ale także niezwykle złożony i możliwy tylko dzięki najnowocześniejszej technologii.

– Zbyt szybkie budowanie powoduje, że tracimy tradycję i tożsamość tego, czym Chiny powinny być. A można inaczej. Wykorzystując obliczeniową konstrukcję opartą na algorytmach i parę ramion robota przypominających ręce człowieka, figura o kształcie ósemki została ukończona w zaledwie 52 dni. Gdyby zastosowano tradycyjne metody budowlane, zajęłoby to od 6 do 12 miesięcy w Chinach lub do 2 lat na Zachodzie – mówi Yuan.

infoplanet technologia nowy trend w architekturze Archi-Union

W In Bamboo każda kolumna i belka ma specjalny kąt i inną wysokość. Bez robotów byłoby niemożliwe wybudowanie projektu w tak krótkim czasie, ponieważ każde połączenie jest inne. Budowla jest przykładem koncepcji tektoniki cyfrowej, która według Archi-Union prezentuje nowy rodzaj współpracy między projektantami i maszynami. Termin ten równoważy technologie i globalne metodologie z tradycyjnymi metodami i lokalnymi technikami budowlanymi.

W przypadku In Bamboo oddzielne panele i sekcje zostały wykonane poza terenem budowy przy użyciu lokalnych materiałów, takich jak drewno, płytki i bambus. Następnie przetransportowano je i zmontowano na miejscu, co pozwoliło zmniejszyć koszty odpadów i energii. W przypadku innego projektu Archi-Union, Chi She Gallery w Szanghaju, ramię robota ułożyło skomplikowaną, pomarszczoną ceglaną fasadę na poziomie nieosiągalnym przez ludzi.

Nawet jeśli materiał jest tradycyjny, możliwe jest zorganizowanie czegoś nowego, o abstrakcyjnej geometrii – przekonuje Yuan. To, co stanowi nowy trend architektoniczny, polega na współpracy człowieka z maszyną.

Źródło: Archi-Union Architects

kup artykuly platne