Piżama, którą zakładasz do łóżka, wkrótce może być w stanie powiedzieć, jak dobry był twój sen. Wszystko to dzięki wynalazkowi Trishy Andrew i jej zespołu z University of Massachusetts – bawełnianemu ubraniu do spania z czujnikami do monitorowania oddychania, bicia serca i ruchu.

infoplanet technologia pizama na dobry sen czujniki

Piżama może być używana do monitorowania jakości snu użytkownika, takiej jak ilość ważnego dla utrwalania wspomnień snu REM lub problemy z oddychaniem w nocy. Pięć lekkich czujników jest wszytych w podszewkę ubrania. Cztery z nich, podobne do nacisku ciała na łóżko, wykrywają stałe ciśnienie. Piąty, umieszczony nad klatką piersiową, wyczuwa gwałtowne zmiany ciśnienia, dostarczając informacji o tętnie i oddychaniu.

Sygnały zebrane z pięciu czujników są wysyłane na maleńką płytkę, która wygląda i działa jak zwykły guzik od piżamy. Przycisk ma wbudowany nadajnik Bluetooth, który wysyła dane bezprzewodowo do komputera w celu analizy. Piżama jest wciąż w początkowej fazie – została przetestowana przez noc na zaledwie 8 osobach, a zespół jest nadal w trakcie zapewniania dokładności czujników dla różnych kształtów i wysokości ciała.

– Piżama może być prana w pralce. Czujniki są połączone przewodami wykonanymi z nici cienko pokrytej srebrem. Są wszyte w szwy piżamy, więc ich nie widzisz. Piżama nie może być jeszcze używana do diagnozowania problemów medycznych, ale jest w stanie zastąpić laboratoryjne badania snu, w których uczestnicy są podłączeni do różnych maszyn w ciągu nocy – wyjaśnia Andrew.

Zespół jest nadal w trakcie sprawdzania, czy czujniki są dokładne dla różnych kształtów ciała. Do tej pory przetestowali koszulkę na 35 osobach. Obecnie opracowywany jest również pełny zestaw czujników do piżamy, który obejmuje spodnie z wbudowanymi detektorami ciśnienia, wyczuwające stres na plecach. Zespół w tym tygodniu zaprezentował pracę na spotkaniu American Chemical Society.

Źródło: The New Scientist

kup artykuly platne