W produkcji wina nie wykorzystuje się każdej części owocu. Pozostaje stos skór, łodyg i nasion zwanych wytłokami winogronowymi. Okazuje się, że możemy wykorzystać ten odpad, aby pomóc w produkcji trwałych tworzyw sztucznych.

Winne polifenole

Winogrona są pełne związków chemicznych, zwanych polifenolami, które często działają jako przeciwutleniacze, zapobiegając reakcjom chemicznym, w których cząsteczka traci elektrony i materiał ulega degradacji.

infoplanet technologia winne polifenole

W organizmie człowieka reakcje te mogą uszkadzać komórki, mogą również powodować łamliwość plastiku, gdy są wystawione na działanie światła i powietrza przez długi czas. Większość tworzyw sztucznych zapobiega tym reakcjom poprzez stabilizatory, które zawierają związki przeciwutleniające. Audrey Diouf-Lewis z University of Clermont Auvergne we Francji wraz z kolegami użyła koktajlu polifenolowego otrzymanego z wytłoków z winogron, aby ustabilizować tworzywa sztuczne.

Śmieci z winogron

Najpierw umieszczono surowe wytłoki winogronowe z winogron Pinot noir w mikrofalówce przez 20 minut i liofilizowano uzyskaną ciecz do jasnobrązowego proszku pełnego polifenoli. Następnie proszek został wtłoczony do matrycy molekularnej stopionego polipropylenu, tworzywa sztucznego używanego powszechnie w opakowaniach i pojemnikach wielokrotnego użytku. Wyprodukowano arkusz takiego właśnie plastiku i przetestowano go, poddając działaniu światła, powietrza i ultrafioletu (UV) w „komorze przyspieszonego starzenia”, oraz umieszczając w ciemnym piecu ustawionym na 80°C, a następnie 90°C.

W komorze starzenia tworzywo sztuczne bez stabilizatora zaczęło pękać po 25 godzinach. Plastik obrabiany stabilizatorem wytłoków winogronowych wytrwał dwa razy dłużej, zanim zaczął się kruszyć. W piecu o temperaturze 80°C typowe tworzywo sztuczne wytrwało 7 godzin, zanim jego cząsteczki zaczęły się utleniać, a „nowy” plastik wytrwał 94 godziny. Utlenianie stało się nieco szybsze w wyższych temperaturach.

– To nie jest tak dobre jak obecnie stosowane komercyjne stabilizatory – mówi Diouf-Lewis. – Ale jest to „zielony” stabilizator, więc jeśli dodasz więcej, nie będzie to niebezpieczne.

Świat odmian

W tym doświadczeniu plastyfikator był 2% stabilizatorem masowym. Diouf-Lewis twierdzi, że można go zwiększyć do około 15%, aby zwiększyć ochronę przed utlenianiem, a jej zespół testuje teraz wyższe stężenia. Podobnie jak w przypadku wina, właściwości wytłoków winogronowych zależą od rodzaju winogron i warunków wzrostu.

infoplanet technologia swiat odmian

– Możesz mieć dokładnie te same winogrona z tego samego regionu, zbierane przez te same osoby, ale warunki pogodowe są inne, i to wystarczy, aby wino miało inne właściwości – mówi Dimitris Argyropoulos z North Carolina State University w Raleigh. – Nie wiemy, czy koktajl, który dzisiaj działa, tak samo zadziała jutro.