Roboty świetnie nadają się do odkrywania miejsc, do których trudno dotrzeć. Wysłaliśmy je już, by zbadali powierzchnię Marsa i głębiny oceanów, a wkrótce będą mogły pełzać po zewnętrznej stronie naszego ciała. Odpowiedzialny za to będzie SkinBot – dwunożny robot wielkości dłoni, z przyssawkowymi łapkami inspirowanymi pijawkami i głowonogami.

Rozwojem małych robotów pomocniczych, które sprawdzą się na naszych ciałach, jest zainteresowany Artem Dementyev z Massachusetts Institute of Technology Media Lab. Wraz z pracownikami zbudował wcześniej roboty zwane Rovables, które czołgały się po ubraniu. SkinBot jednak będzie mógł przechodzić przez skórę, diagnozować twarz, plecy, a nawet przebić się przez włosy na głowie lub w pachwinie.

infoplanet technologia roboty na naszej skorze robot

– Małe roboty towarzyszące mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Zespół zaprojektował robota do przeprowadzenia kontroli medycznej pacjenta, gdy nie ma w pobliżu lekarza lub zbliżenie się do pacjenta byłoby dla niego zbyt niebezpieczne, ponieważ osoba znajduje się na przykład w zawalonym budynku lub na polu bitwy – wyjaśnia Dementyev.

Najnowsza wersja robota jest wyposażona w mikroskop fotograficzny i czujniki do wykrywania sygnałów elektrycznych ze skóry. Pozwala badać rany lub skanować skórę w poszukiwaniu zmian. Zespół przewiduje, że wkrótce roboty podobnego typu będą podawać zastrzyki lub przeprowadzać drobne zabiegi chirurgiczne. Co więcej, kilka współpracujących ze sobą robotów byłoby nawet w stanie rozmieścić się wokół serca, wykonując wieloelektrodowe elektrokardiogramy.

Przed osadzeniem na przyssawkach badacze przetestowali kilka innych sposobów, aby ich robot mógł się czołgać na ludzkim ciele. Okazało się, że przyssawki były bardziej wszechstronne i mniej nieprzyjemne dla badanych. Odkryli również, że robot musi ważyć mniej niż 80 gramów – tyle samo, ile jabłko.

Dementyev pracuje teraz nad kolejną wersją SkinBota, która będzie wykonana z miękkich materiałów, takich jak silikon. Pozwoli to robotowi lepiej dopasować się do konturów ciała i poruszać się jak robak.

Źródło: ACM, DOI: 10.1145 / 3264912

kup artykuly platne