Korporacja Dyson ujawniła projekt 10-kilometrowego toru w Wiltshire, na którym będą testowane nowe modele samochodów elektrycznych. Tor wraz z infrastrukturą jest częścią planu rozpoczęcia sprzedaży „innowacyjnego” samochodu elektrycznego, mającego pojawić się na rynku w 2021 roku.

Dyson – kampus pojazdów

Firma znana z produkcji odkurzaczy i innych urządzeń gospodarstwa domowego kupiła nieużywane lotnisko w Hullavington dwa lata temu. Dyson wyremontował już dwa hangary zbudowane w 1938 roku, zajmujące powierzchnię 209 hektarów. Inwestycja jak do tej pory kosztowała 84 mln funtów, a sfinalizowany projekt ma osiągnąć wartość 200 mln funtów.

Obecnie w Hullavington pracuje około 400 pracowników motoryzacyjnych, a kolejne trzy budynki zostaną otwarte w nadchodzących miesiącach, oferując dodatkowe 15 tys. m2 powierzchni testowej. Jim Rowan, dyrektor generalny Dysona, przewiduje, że Hullavington wkrótce stanie się „światowej klasy kampusem testowania pojazdów”.

– Jesteśmy teraz mocno skoncentrowani na kolejnym etapie naszego przedsięwzięcia motoryzacyjnego, wzmacniającego nasze kwalifikacje jako globalnej organizacji badawczo-rozwojowej – powiedział.

Tajemniczy projekt

71-letni Sir James Dyson wciąż nie ujawnił jednak żadnych szczegółów dotyczących mającego pojawić się na rynku samochodu elektrycznego, nie zbudowano również żadnego prototypu. Oczekuje się jednak, że nowy projekt będzie skierowany do ekskluzywnej części rynku. Być może stworzony przez Dysona samochód nie będzie nawet przypominał z wyglądu konwencjonalnych pojazdów.

– To, co robimy, jest dość radykalne – stwierdził Dyson w wywiadzie dla magazynu GQ. Eksperci sugerują, że nowy pojazd może mieć duże szanse na rywalizację z samochodami marek takich jak Tesla, Toyota czy Volkswagen.

infoplanet technologia samochody zamiast odkurzaczy dyson

Pozostaje niejasne, gdzie dokładnie Dyson planuje zbudować swój samochód elektryczny. Firma, której produkty kosztują nawet 500 funtów, spotkała się z krytyką w 2002 roku z powodu decyzji o przeniesieniu produkcji odkurzaczy z Wielkiej Brytanii do Malezji kosztem 560 miejsc pracy. Dyson, który w zeszłym roku wyprodukował swoją 100-milionową maszynę, odnotował 40-procentowy wzrost obrotów do 3,5 mld funtów spowodowany m.in. otwarciem się na rynki azjatyckie. Zyski korporacji zatrudniającej ponad 12 tys. pracowników (w tym 4,5 tys. inżynierów i naukowców) osiągnęły rekordowy poziom 801 mln funtów.

Obecnie tworzony tor był pierwotnie stacją szkoleniową RAF, otwartą po raz pierwszy w 1937 roku. Infrastruktura ta odegrała znaczącą rolę podczas II wojny światowej jako szkoła lotnicza i baza dla około 1000 samolotów.

kup artykuly platne