Naukowcy wykorzystali inżynierię genetyczną, aby całkowicie wyeliminować populację komarów. Choć na razie eksperyment powiódł się tylko w warunkach laboratoryjnych, naukowcy wierzą, że stanie się rozwiązaniem również w odniesieniu do komarów żyjących na wolności.

Zespół przetestował nową metodę na roznoszącym malarię komarze Anopheles gambiae. Całość polegała na zmianie część genu o roboczej nazwie „double sex”, który określa płeć rozwijających się komarów. Pozwoliło to naukowcom z Imperial College London zablokować rozrodczości u samic tego gatunku. Obecnie uczeni chcą sprawdzić, czy technologia może kiedyś zostać wykorzystana do kontrolowania populacji komarów na wolności.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Biotechnology” prof. Andrea Crisanti donosi, że hodowane w laboratorium przez niego i innych członków zespołu populacje Anopheles gambiae wymarły w ciągu 7–11 pokoleń od wprowadzenia zmian.

infoplanet technologia sposob na komary badania

– Mimo ogromu sił i środków zaangażowanych od 2016 roku, po raz pierwszy od 20 lat obserwujemy wzrost zachorowalności na malarię. Oznacza to że konieczne będzie wprowadzenie nowych metod walki z tą chorobą. Z pewnością minie 5–10 lat, zanim zaczniemy rozważać przeprowadzanie testów na populacjach komarów żyjących na wolności – podkreśla prof. Crisanti.

Jak zauważa badacz, choć nadal jest wiele do zrobienia, zarówno pod względem testowania technologii w większych badaniach laboratoryjnych, jak i pracy z krajami dotkniętymi malarią, to przedsięwzięcie jest wykonalne.

kup artykuly platne