Czy robot może zdiagnozować czynniki medyczne jak człowiek? Babylon Health, brytyjska firma specjalizująca się w sztucznej inteligencji, twierdzi, że wersja oprogramowania może z powodzeniem zdać standardowy egzamin dla brytyjskich lekarzy rodzinnych.

Konsultacje przez smartfona?

Sztuczna inteligencja Babilonu ma zapewnić diagnostykę medyczną za pomocą aplikacji kontrolującej objawy. Nie jest to jedyna dostępna aplikacja tego typu, ale zdecydowanie jest obecnie najbardziej znana w Wielkiej Brytanii. Co więcej, uznają ją również instytucje medyczne – Babylon Health ma podpisaną umowę z National Health Service, dzięki czemu może zastąpić tradycyjne usługi podstawowej opieki zdrowotnej dla tych, którzy chcą szybkiego dostępu do konsultacji przez smartfona.

Wyniki badania firmy ogłoszonego na ostatniej konferencji prasowej wyglądają imponująco. Babylon twierdzi, że niepublikowana wersja jego sztucznej inteligencji uzyskała 81% zgodności w pytaniach z egzaminu przygotowanego przez profesjonalny organ certyfikujący brytyjskich lekarzy rodzinnych Royal College of GPs.

infoplanet  technologia sztuczna inteligencja lepsza niz lekarz konsultacje przez smartfona

– Lekarze uzyskują na tym egzaminie średnio 72% – zapewnia firma.

W odpowiedzi Royal College of GPs wydał oświadczenie, że chatbot nigdy nie będzie w stanie zastąpić lekarza ze względu na jego bogate doświadczenie i wiedzę, „nie wspominając o jego intuicji, która nierzadko sugeruje, że coś jest nie tak z pacjentem”.

Sztuczna inteligencja vs. ludzie

System został również przetestowany na 100 studiach przypadków stworzonych przez lekarzy i ponownie osiągnął lepsze wyniki niż ludzie. Jednak kryteria stosowane w opracowaniu pytań zostały wybrane przez osoby pracujące z systemem sztucznej inteligencji, co nie pozwala na przyjęcie ich jako niezależnych, recenzowanych badań.

– Takie są zaś niezbędne zanim będziemy mogli wydać jakiekolwiek osąd dotyczący działania systemu – mówią twórcy.

infoplanet  technologia sztuczna inteligencja lepsza niz lekarz sztuczna inteligencja vs ludzie

Wielu krytyków zaakceptowałoby możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji w celu zmniejszenia obciążenia służby zdrowia na świecie, ale wszystkie nowe rozwiązania muszą najpierw przejść testy, by zostały wdrożone na szeroką skalę. Zgadzają się co do tego i sami twórcy, i ewentualni odbiorcy urządzeń, choć nie ma wymogu prawnego odpowiedniego testowania. Diagnozujące ludzi systemy sztucznej inteligencji są bowiem klasyfikowane jako urządzenia medyczne, które w Europie podlegają znaczniej mniejszym regulacjom niż produkty farmaceutyczne.

Wsparcie w szeregach lekarzy

W rzeczywistości Babilon nie twierdzi, że sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy, ale jedynie powiększy ich szeregi. Na konferencji prasowej założyciel spółki powiedział, że chociaż komputer może w przyszłości postawić diagnozę raka, nadal potrzeba człowieka, aby współczuć i wspierać pacjenta w rozważaniu możliwych opcji leczenia.

Jednak sam pomysł sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób nie jest tak niewiarygodny, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. W ubiegłym miesiącu inny system utworzony na bazie sztucznej inteligencji okazał się lepszy niż dermatolodzy w zakresie obrazowania nowotworowych zmian skórnych, a także od radiologów przy diagnozowaniu zapalenia płuc na podstawie zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej.

infoplanet  technologia sztuczna inteligencja lepsza niz lekarz wsparcie w szeregach

Niezależnie od publikowanych wyników, skuteczność w testach nie będzie nigdy bardziej zachęcająca niż praca, którą wykonują lekarze pierwszego kontaktu: nieustannie ważą wiele różnych diagnoz, od błahych po kluczowe, biorąc pod uwagę szereg społecznych i kulturowych czynników. Dlatego nie ma obaw, że lekarze wkrótce zostaną zastąpieni przez smarfona.