Korniki są małe, ale mogą zniszczyć las. W USA dziesiątki milionów akrów zostało przez nie zdewastowanych w ciągu ostatniej dekady. Jednak w Europie połączenie dronów i sztucznej inteligencji może dać drzewom szansę na walkę.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja ratuje drzewa

Siła kornika

Korniki wbijają się w drzewa i składają jaja pod powierzchnią kory, gdzie larwy żerują na wewnętrznych warstwach drzewa i ostatecznie je niszczą. Wszystko to uszkadza system naczyniowy drzewa, śmiertelnie go osłabiając.

W ciągu kilku miesięcy od zasiedlenia się kornika wielkie obszary lasu mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone, pozostawiając akry szarych liści i martwego drewna. Jeśli problem zostanie dostrzeżony na czas, leśnicy mogą go rozwiązać poprzez wycięcie zarażonych drzew lub zastosowanie pestycydów. Ale muszą wiedzieć, gdzie jest źródło zarazy.

Skylab, dron i producent oprogramowania z siedzibą w Hamburgu w Niemczech, używa skanerów wyposażonych w wielospektralne kamery do prześwietlania świerkowych lasów w Niemczech. Są one montowane do dużych dronów, które mogą latać przez godzinę na jednym ładowaniu. Drony przesuwają się nad koronami, skanując w poszukiwaniu infekcji obszar do 150 kilometrów dziennie.

Zdrowy odcień

Liście z dużą ilością chlorofilu pochłaniają większość niebieskiego i czerwonego światła, ale odbijają więcej zielonego światła i podczerwieni. Zainfekowane rośliny produkują jednak mniej chlorofilu i odbijają więcej światła w całym spektrum, a absorbują nieco więcej w bliskiej podczerwieni. Kamery mogą wykryć te różnice, tworząc mapy zdrowia lasu. Algorytmy, które pracują na danych kamery mogą następnie przeprowadzić analizę infekcji – wskaźnik ryzyka choroby dla każdego drzewa. Dane są kalibrowane przy użyciu testów punktowych drzew.

infoplanet technologia sztuczna inteligencja ratuje drzewa zdrowy odcien

Nie tylko korniki mogą zostać wykryte. Zespół monitoruje również sady jabłoniowe pod kątem wczesnych objawów parcha jabłoni – choroby niszczącej plony i powodującej plamy na owocach, które mogą obniżyć ich wartość o 90%. Prowadzi się badania, aby sprawdzić jak opryski działają na rozprzestrzenianie się choroby.

– Jeśli dostrzeżesz chorobę, możesz zastosować fungicydy w bardziej ukierunkowany sposób, oszczędzając pieniądze – mówi Heim. Skylab eksperymentuje z różnymi typami czujników, aby zobaczyć, które dają najlepsze wyniki.

Winnice pod kontrolą

Innym projektem Skylab jest oglądanie winnic we Włoszech przy użyciu dronów i aparatów fotograficznych do polowania na grzyby wywołujące wiele chorób, które mogą zaatakować i zniszczyć rośliny w ciągu kilku dni.

Skylab nie jest jedynym graczem na tym polu. Drony połączone ze sztuczną inteligencją i sprzętem do obrazowania spektralnego już pomagają w identyfikacji terenów uprawnych wymagających większego podlewania lub specjalistycznego leczenia, podczas gdy zespół w Danii korzysta z kamer zamontowanych na dronach, aby wykryć chwasty z góry i oznaczać je do precyzyjnego traktowania herbicydami.

 – Technologia ta otwiera nowe możliwości monitorowania środowiska w skali pojedynczego zakładu, co wcześniej nie było możliwe – mówi Danny Donoghue z Durham University w Wielkiej Brytanii, przekonując, że drony naprawdę nadają się do tego rodzaju zastosowań.