W ostatnich latach zrozumieliśmy, że nasze mikrobiomy – mikroby żyjące w naszych wnętrznościach i innych miejscach organizmu – mogą mieć wpływ na wszystko: od zapachu po otyłość. Ta wiedza skłoniła grupy naukowców na całym świecie do opracowania terapii ukierunkowanych na mikrobiomy w celu leczenia różnych schorzeń. Była wśród nich Christine Moissl-Eichinger z Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii, która znalazła komórki należące do grupy zwanej archeą. Wyglądają jak bakterie, ale są inną gałęzią życia.

Aby zidentyfikować gatunek drobnoustrojów, naukowcy zazwyczaj poszukują określonego genu, który działa jak genetyczny kod kreskowy dla bakterii i archeonów. Różne gatunki mają subtelnie różne sekwencje DNA w tym genie, więc odczytanie sekwencji może powiedzieć, jakie drobnoustroje są obecne w próbce. Moissl-Eichinger i jej współpracownicy wykazali, że standardowa metoda sekwencjonowania często nie wykrywa w próbkach pobranych z ludzkich ciał żadnych gatunków lub wykrywa tylko jeden.

infoplanet technologia tajemnicze archeony wnioski

Dlatego jej zespół użył wersji metody sekwencjonowania zoptymalizowanej do wykrywania w tych samych próbkach archeonów. W ten sposób ujawnił, że w rzeczywistości istniało kilkadziesiąt takich gatunków.

– Wydaje się, że w badaniach mikrobiologicznych brakowało wielu gatunków. Możemy przeoczyć ogromną liczbę drobnoustrojów, których nie widzimy standardowymi metodami. Każda część ciała wydaje się być domem dla charakterystycznych gatunków archeonów, podobnie jak dla bakterii – przekonuje Moissl-Eichinger.

infoplanet technologia tajemnicze archeony badania

Przykładowo, jelito ma wiele archeonów, które produkują metan, podczas gdy główny archeon na skórze rozkłada amoniak, dzięki czemu zachodzi proces, który może pomóc w określeniu pH skóry i zdrowia skóry. Co więcej, w nosie i wyrostku robaczkowym poszczególne komórki archeonów przewyższały liczebność bakterii.

– Nie spodziewaliśmy się tego. Ponieważ dopiero je odkryliśmy, nie wiemy, co większość archeonów w naszym ciele robi. Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa, ponieważ bardzo trudno jest hodować archeony w laboratorium w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Podczas gdy wiele rodzajów bakterii wywołuje infekcje i choroby, nie znamy żadnych gatunków archeonów, które są za choroby odpowiedzialne. To może się jeszcze zmienić, ponieważ znajdujemy ich o wiele, wiele więcej – ocenia Moissl-Eichinger.

kup artykuly platne