Nowe badania przeprowadzane przez rząd USA potwierdzają, że odzież sprzedawana w celu zapobiegania chorobom związanym z kleszczami, w rzeczywistości przeszkadza pajęczakom. Badacze stwierdzili, że ubrania powodowały zasypianie pajęczaków lub ucieczkę. Badanie obejmowało trzy rodzaje kleszczy, które w Stanach Zjednoczonych są głównymi nosicielami chorób – w tym boreliozy, gorączki plamistej Gór Skalistych.

infoplanet technologia zatrzymac kleszcze uniform

Ubrania były wstępnie traktowane permetryną, syntetyczną formą szkodliwego dla owadów związku z kwiatu chryzantemy, który jest stosowany w sprayach i szamponach do insektycydów oraz kremach, które leczą wszy i świerzb. Kilka firm już sprzedaje koszulki, spodnie, skarpetki i inne ubrania jako sposób na zwalczanie szkodników przenoszących choroby. Lars Eisen z amerykańskich centrów ds. kontroli i zapobiegania chorobom.

– Preparat działa na wszystkie badane gatunki kleszczy, na każdym etapie ich życia. Kleszcze opadają z pionowo zorientowanych ubrań, które symulowały stojącą osobę. Gdy kleszcze stykały się z nową tkaniną, po pięciu minutach traciły zdolność poruszania się i gryzienia – powiedział Eisen. – Nadal istnieją pytania – w tym, jakie rodzaje odzieży zapewniają najlepszą ochronę w prawdziwym świecie.

infoplanet technologia zatrzymac kleszcze ubranie

Niektórzy ludzie mogą być nieufni wobec ubrań nasączonych chemicznie, ale uczeni potwierdzają, że ilość pestycydów jest bardzo niska: roztwór zawierający tylko 0,5% pestycydu „suszonego” w tkaninie. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska badania wskazują, że chemia jest „słabo wchłaniana” przez skórę i nie ma dowodów, że jest ona szkodliwa dla dzieci lub kobiet w ciąży. Amerykańscy wojskowi używają uniformów spreparowanych permetryną od lat 90. XX wieku. Odzież może więc być dobra dla każdego, kto spędza czas na świeżym powietrzu, gdzie jest narażony na ukąszenie kleszcza.

Eisen wskazał ponadto na kilka innych zalecanych sposobów na zmniejszenie ryzyka ukąszenia kleszcza, między innymi:

1. Unikaj drzewiastych i zarośniętych obszarów z wysoką trawą i ściółką; chodź wówczas po środku odkrytych szlaków.

2. Stosuj środki odstraszające, na przykład olej z cytrynowego eukaliptusa.

3. Sprawdź swoje ciało i ubrania po powrocie do domu.

4. Weź prysznic w ciągu dwóch godzin od przyjścia ze spaceru.

kup artykuly platne