Najnowszy zegarek Apple będzie ostrzegał ludzi, jeśli ich tętno będzie za wysokie lub za niskie. Pozwoli im również na odczyt aktywności elektrycznej serca. Apple Watch jest zapowiadany jako ogromny krok w domowej opiece zdrowotnej. Jednak krytycy mówią, że doprowadzi to do ogromnej liczby przypadków, w których ludzie zgłoszą nieprawidłowość nie mającą miejsca.

Elektrokardiogram (EKG) jest zwykle dostępny w jednostkach służby zdrowia. Podkładki umieszczone na klatce piersiowej wykrywają aktywność elektryczną serca, która jest przedstawiana jako szpiczasta amplituda na ekranie. Teraz użytkownicy Apple Watch będą mogli uzyskać wynik EKG za jednym naciśnięciem przycisku, kładąc palec w odpowiednim miejscu zegarka. Po 30 sekundach otrzymają informację, czy ich EKG jest normalne, czy sugeruje problem.

infoplanet technologia zegarek apple watch i ekg serca badanie

Funkcja sprawdzania EKG będzie przydatna zwłaszcza dla osób, które cierpią na chorobę zwaną migotaniem przedsionków, w której serce bije nieregularnie, powodując objawy duszność, zmęczenie i ból w klatce piersiowej. Jednak nieregularny rytm serca nie zawsze ma takie same objawy. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że gdy zegarek poinformuje o nieprawidłowym wyniku, może dojść do potencjalnie niepotrzebnego przyjmowania lekarstw lub przynajmniej zbędnego stresu. Apple nie mówi jednak o tym, czy firma planuje podjąć działania, aby uniknąć błędnej diagnozy.

infoplanet technologia zegarek apple watch i ekg serca puls

Apple Watch zapewnia również funkcję przerywanego pulsometru, który działa za pomocą czujników wbudowanych w tył tarczy zegarka. Jednak również on nosi potencjał fałszywych alarmów. Na przykład, niektórzy ludzie dostają ataków paniki, gdy stres sprawia, że ich serce i tempo oddechu rośnie. Trzecia nowa funkcja medyczna, skierowana do osób mających problemy zdrowotne, to możliwość telefonu do służb ratunkowych, w przypadku, gdy Apple Watch wykryje, że użytkownik upadł i pozostaje nieruchomy przez 60 sekund.

Funkcja EKG wbudowana w zegarek pozwoli większej liczbie osób regularnie sprawdzać swoje EKG, zwłaszcza jeśli martwią się o swoje zdrowie. Zegarek Apple serii 4, nazywany przez producenta „inteligentnym opiekunem zdrowia” trafi do sprzedaży w USA jeszcze w tym miesiącu za cenę 399 dolarów.

kup artykuly platne