Dekorowanie choinki to jedna z najbardziej kolorowych tradycji świątecznych. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć to popularne drzewko.

32 zabawne fakty na temat choinki

1. Wykorzystanie zimozielonych drzew dla uczczenia zimy miało początek przed narodzinami Chrystusa.

2. Pierwszą choinkę udekorowano w Rydze na Łotwie w 1510 roku.

3. Pierwsza drukowana wzmianka o choinkach pojawiła się w Niemczech w 1531 roku.

4. W przemyśle choinkowym jest zatrudnionych w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin około 100 000 osób.

5. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 15 000 gospodarstw szkółkarskich choinek bożonarodzeniowych. Na farmach USA rośnie około 350 milionów choinek.

6. Najpopularniejsze choinki to: sosna szkocka, jodła daglezja, jodła szlachetna, jodła Fraser, jodła balsamiczna, sosna wirginijska i sosna biała.

7. W przeszłości oprócz drzew zimozielonych jako choinki wykorzystywano inne rodzaje drzew, w tym wiśnię i głóg.

8. Pierwsza hodowla drzewek na choinki w Stanach Zjednoczonych została założona przez Marka Carra w Nowym Jorku w 1851 roku.

9. Zwyczaj zapalania małych świec na choince pochodzi z połowy XVII wieku.

10. Asystent Thomasa Edisona, Edward Johnson, wpadł na pomysł lamp elektrycznych przyczepianych do choinek w 1882 roku. Lampki choinkowe po raz pierwszy wyprodukowano masowo w 1890 roku.

11. Sztuczne choinki zostały wynalezione w Niemczech w XIX wieku. Pierwsze drzewa zostały wykonane z gęsiego pierza ufarbowanego na zielono i przymocowanego do gałęzi z drutu. Były one następnie owijane wokół środkowego drążka, który działał jak pień.

12. Obecnie sztuczne choinki wykonane są z plastiku PCV, dzięki temu bożonarodzeniowe drzewka mogą być ognioodporne. 80% z nich jest produkowanych w Chinach.

13. Od 1971 roku prowincja Nowej Szkocji daje drzewo bożonarodzeniowe Bostończykom w dowód wdzięczności za pomoc po eksplozji statku w 1917 roku, do której doszło wskutek kolizji w porcie Halifax. Część miasta została wówczas zrównana z ziemią, a liczba zabitych i rannych sięgała wielu tysięcy.

14. Począwszy od 1947 roku corocznie mieszkańcy Oslo w Norwegii przesyłają choinkę miastu Westminster w Anglii. Dar jest wyrazem dobrej woli i wdzięczności za pomoc Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

 

15. Oficjalna tradycja choinki w Rockefeller Center rozpoczęła się w 1933 roku. Od 2004 roku drzewko zostało zwieńczone 550-funtową gwiazdką Swarovskiego, zaś od 2007 roku – jest oświetlana 30 000 energooszczędnych diod LED zasilanych mocą z paneli słonecznych.

16. W Stanach Zjednoczonych w 2012 roku zakupiono 24,5 miliona choinek, a ich realna wartość rynkowa wyniosła ponad miliard dolarów.

17. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 4000 programów recyklingu choinek.

18. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się około 25–30 milionów prawdziwych drzewek bożonarodzeniowych.

19. Sztuczne choinki zawierają nieulegające biodegradacji tworzywa sztuczne i możliwe toksyny metali, takie jak ołów.

20. Wyhodowanie drzewa o typowej wysokości 2,3 m może zająć nawet 15 lat.

21. Od 1947 roku drzewo na londyńskim Trafalgar Square jest prezentem od norweskiego Oslo.

22. Choinka w starych misteryjnych sztukach symbolizowała rajski ogród – Eden. Zawieszone na niej jabłka mogą być źródłem ozdób choinkowych.

23. Jeszcze przed czasami Chrystusa zimozielone drzewa były postrzegane jako symbol płodności.

24. Prawdziwe choinki zajęły ósme miejsce w rankingu ulubionych zapachów w USA w 2004 roku, tuż za morzem, ale przed perfumami.

25. Pierwsza choinka została przywieziona do Windsoru przez Charlotte – żonę Jerzego III, w 1800 roku. Jednak to dopiero drzewko sprowadzone w 1840 roku przez księcia Alberta, małżonka królowej Wiktorii, zdobyło popularność w całej Wielkiej Brytanii.

26. Pierwsze użycie terminu „choinka” w języku angielskim nastąpiło w 1835 roku.

27. Średnia choinka ma w sobie około 30 000 owadów.

28. Ozdoby choinkowe zostały po raz pierwszy sprzedane przez Woolworths w 1880 roku.

29. Narodowa choinka amerykańska jest zapalana od 1923 roku na południowym trawniku Białego Domu.

30. Anioł lub gwiazda umieszczone na szczycie drzewka bożonarodzeniowego mają reprezentować archanioła Gabriela lub gwiazdę betlejemską.

31. Choinka była tradycyjnie dekorowana artykułami spożywczymi, takimi jak jabłka czy orzechy. W XVIII wieku zaczęto ją oświetlać świeczkami, które po nadejściu elektryfikacji ostatecznie zostały zastąpione przez lampki choinkowe.

32. Obecnie istnieje wiele rodzajów tradycyjnych ozdób choinkowych, takich jak girlandy czy cukierki.

kup artykuly platne