Czy kiedykolwiek myślałeś o jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz? To często zapomniany aspekt ludzkiego życia, który jednak może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Wśród problemów zdrowotnych, które mogą powodować zanieczyszczenia powietrza, wymienia się chociażby podrażnienie oczu, nosa i gardła, a także choroby serca, układu oddechowego i nowotwory. Jak przekonuje Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA), środowisko wewnętrzne Amerykanów, w którym spędzają około 90% swojego życia, jest od dwóch do pięciu razy bardziej toksyczne niż zewnętrzne. Przeczytajcie, jakie są najczęstsze źródła zanieczyszczeń, oraz w jaki sposób można z nimi walczyć.

Źródła zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mają wiele źródeł. Ich główną przyczyną jest jednak nieodpowiednia wentylacja. To jednocześnie powód, dla którego jakość powietrza pogarsza się szczególnie zimą. W obszarach silnie zurbanizowanych i przemysłowych zwiększyć stężenie zanieczyszczeń w środku mogą brak klimatyzacji i wysoki poziom wilgotności. Inne źródła to gazy powstające z gotowania i podgrzewania w gospodarstwach domowych, a także chemikalia ze świec i domowych środków czyszczących, pleśń oraz mnóstwo toksyn z materiałów budowlanych.

Najgroźniejsze przyczyny zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach

Skutki zdrowotne toksyn w domu

Zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach może w krótkim czasie powodować podrażnienie lub wysuszenie błon śluzowych oczu, nosa, dróg oddechowych i gardła, a także zawroty głowy, zmęczenie, gorączkę, problemy z pamięcią, bóle głowy, drażliwość, letarg i nudności. Często te skutki zdrowotne przypisywane są przeziębieniom i grypie, ale zlekceważone mogą doprowadzić do poważniejszych problemów,  takich jak astma, nadwrażliwość czy częste zapalenie płuc.

Naukowcy odkryli, że dziecięce diagnozy alergii, autyzmu, zespołu Aspergera i Tourette'a są powiązane z zanieczyszczeniami wewnętrznymi, takimi jak kurz, wykładziny PCV i bierne palenie. Szczególnie powiązana z zaburzeniami spektrum autystycznego okazała się ekspozycja na ftalany we wczesnym stadium rozwoju.

 

Skutki zanieczysczeń powietrza

Inne skutki zdrowotne pojawiają się w wyniku długotrwałego narażenia na substancję i dlatego trudniej jest powiązać je z obniżoną jakością powietrza w pomieszczeniach. Wiadomo jednak, że można do nich zaliczyć wieloczynnikową nadwrażliwość chemiczną (MCS), znaną również jako chorobę środowiskową lub zespół wielu alergii, która jest wyniszczającą podwyższoną reakcją immunologiczną. Jej objawy obejmują: zapalenie oczu, problemy z oddychaniem, kaszel, zmiany w rytmie serca, ból w klatce piersiowej, zmieszanie, problemy z zatokami, biegunkę, wzdęcia lub gazy, problemy trawienne, zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, swędzenie, problemy z pamięcią, zmiany nastroju, ból mięśni i stawów, nudności, słabą koncentrację, wysypkę, wrażliwość na światło i hałas, problemy ze snem, kichanie, ból gardła, problemy z koncentracją.

6 naturalnych sposobów likwidacji zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach

Jak możesz poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach? Na szczęście istnieje wiele skutecznych, naturalnych sposobów.

1. Wyeliminuj źródło

Sprawdź kuchenki gazowe i inne urządzenia kuchenne i grzewcze, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji. Pozbądź się wszelkich niebezpiecznych zapachów syntetycznych w twoim domu – są bezwzględnie toksyczne i mają znaczny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. W dzisiejszych czasach musisz być bardzo ostrożny, ponieważ syntetyczne zapachy ma wiele przedmiotów codziennego użytku, od suszarek przez świece po worki na śmieci.

Upewnij się, że kupujesz produkty bezzapachowe lub o naturalnym zapachu. Uważaj na popularną ostatnio sztuczkę marketingową, które polega na umieszczaniu na etykiecie produktu zastrzeżenie: „zawiera olejki eteryczne”. Choć są one doskonałym, naturalnym zapachem, mogą być jedynie jednym, z wielu składników syntetycznych i szkodliwych substancji zapachowych produktu.

 

Eliminacja źródeł zanieczyszczeń

Ponadto zawsze należy regularnie czyścić klimatyzatory, osuszacze i nawilżacze powietrza, aby nie stały się urządzeniami, które przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza. Regularne sterylizowanie kanałów wentylacyjnych i filtrów piecowych jest kolejnym ważnym elementem, zapewniającym optymalną ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Nigdy nie należy również zostawać w garażu samochodu z włączonym silnikiem, ponieważ gazy z rury wydechowej mogą przedostać się do domu.

2. Regularnie wentyluj

American Lung Association zaleca regularne wprowadzanie świeżego powietrza do domu jako prosty i niedrogi sposób na rozrzedzenie zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach.

– Właściwa wentylacja utrzymuje świeże powietrze i zdrowe wnętrze. Podobnie jak płuca, domy muszą być w stanie oddychać, aby zapewnić wymianę powietrza. Powietrze w pomieszczeniu może gromadzić wysokie poziomy wilgoci, zapachów, gazów, pyłów i innych zanieczyszczeń – przekonują eksperci.

 

Wentylacja pomieszczenia

Większość systemów ogrzewania i chłodzenia nie dopływu zapewnia świeżego powietrza. Otwórz okna i drzwi (nawet w zimie), aby mogło ono przedostać się do środka. Pamiętaj, że wentylatory łazienkowe i kuchenne również mogą przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń.

3. Oczyść powietrze

Aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, upewnij się, że wybierasz naturalne środki czyszczące lub wprowadź swój własny zestaw: soda oczyszczona, cytrusy, olejki eteryczne i ocet. Mają one wiele naturalnych właściwości antyseptycznych, a dodatkowo są również naturalnymi środkami usuwającymi przykre zapachy. Możesz również stworzyć własny odświeżacz powietrza, używając wody i olejków eterycznych lub gotując cynamon, goździki i inne zioła na kuchence.

 

Oczyść powietrze olejkami

Jeśli lubisz świece, unikaj tych na bazie ropy naftowej, a więc z żelem i parafiną. Zamiast tego wybierz świece woskowe z knotami bawełnianymi lub z wosku pszczelego, które czyszczą powietrze emitując ujemne jony.

Częste pranie pościeli w bardzo gorącej wodzie to kolejna wskazówka prowadząca do zmniejszenia ilości alergenów i zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Staraj się jednak jak najczęściej kupować produkty z bawełny organicznej.

4. Sprawdź swoje produkty

Kluczowe znaczenie ma także dobra jakość produktów do pielęgnacji. Powszechnie stosowane środki kosmetyczne, takie jak lakiery do włosów, mogą zatruć powietrze, którym oddychasz w pomieszczeniu.

– Żyjemy w wysoce chemicznym środowisku, w którym ludzie zużywają mnóstwo szkodliwych produktów. To, że coś jest na półkach w supermarkecie, nie oznacza, że jest bezpieczne – ostrzega David Rosenstreich, dyrektor oddziału alergologii i immunologii w nowojorskim Montefiore.

 

Sprawdź swoje produkty kosmetyczne

Należy również unikać detergentów do prania na bazie ropy naftowej oraz wybielaczy. Soda oczyszczona z octem może być tanim i skutecznym zamiennikiem tych detergentów.

5. Przemyślane umeblowanie

Unikaj mebli, dywanów i innych przedmiotów wyposażenia domu, które wprowadzają szkodliwe substancje do powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli tylko możesz, zrezygnuj ze środków ognioodpornych i zdecyduj się na naturalne. Nie zapomnij o materacu, który zwykle zawiera toksyczne chemikalia.

 

Unikaj dywanów

6. Pomocne rośliny doniczkowe

Szukając rozwiązań wspomagających oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach, warto pamiętać o naturze, czyli roślinach doniczkowych, które są doskonałym, naturalnym i skutecznym sposobem usuwania zanieczyszczeń z domu.

Jeśli zastanawiasz się, jak przetestować jakość powietrza, masz wiele możliwości, w tym zestawy do badań radonowych, a także do testów na alergeny, które są dostępne w sklepach tradycyjnych i w sprzedaży online. Ważnym testem ilości zanieczyszczeń, który powinien być zainstalowany we wszystkich domach, jest detektor tlenku węgla. Ponadto możesz przeprowadzić profesjonalną kontrolę jakości powietrza. Obecnie istnieją przenośne urządzenia monitorujące, które mogą wykrywać bardzo wiele lotnych związków organicznych, jak choćby formaldehyd, i niebezpiecznych gazów, takich jak tlenek węgla.