Detoks może czasami mieć negatywną konotację w zależności od tego, jaki rodzaj odtrucia zdecydujesz się wypróbować. Istnieją jednak zdrowe sposoby detoksykacji, które zapewniają niekwestionowane korzyści dla twojego organizmu. Sprawdź, co tak naprawdę oznacza oczyszczenie, i przekonaj się, co powinieneś wiedzieć przed jego rozpoczęciem.

Co to jest detoks?

Zanim wyobrazisz sobie paskudny sok oczyszczający, który sprawi, że będziesz odwiedzał toaletę co kilka godzin, dopuść do głosu dietetyczkę w HelloFresh – firmie dostarczającej przesyłki ze świeżymi, odmierzonymi składnikami na dania.

Jak wyjaśnia Rebecca Lewis, odtruwanie jest naturalnym procesem, w którym nasze ciało ulega neutralizacji i pozbywa się niepożądanych substancji oraz toksyn, pochodzących zarówno ze sztucznych, jak i naturalnych źródeł. Co może powodować, że czujemy się nieswojo lub po prostu źle?

 

Odtruwanie

– Niektóre z toksyn, których próbujemy się pozbyć, pochodzą z zanieczyszczeń powietrza, z wody, z pestycydów w miejscach produkcji żywności, a także bakterii w jedzeniu – takich jak E. coli, alkoholu, który nasze ciało rozpoznaje alkohol jako toksynę, lub chemicznych dodatków do wysoko przetworzonej żywności – wyjaśnia.

Jakie są korzyści z odtruwania?

Oprócz przywrócenia naturalnego rytmu trawienia, inteligentne i bezpieczne podejście do detoksykacji zapewnia również inne korzyści, począwszy od utraty wagi.

– Detoksykacja pomoże ci zwiększyć energię, wesprze twój układ odpornościowy, a nawet oczyści twoje myślenie. Nie wspominając już o tym, że twoja skóra, włosy, paznokcie będą świecić odnowionym zdrowiem. Badania wykazały nawet, że usuwanie niezdrowych toksyn z naszego organizmu może poprawić nastrój, zmniejszyć depresję i zapewnić ogólnie dobre samopoczucie – przekonuje Lewis.

 

Poprawa nastroju

Pamiętaj również, aby nie przesadzać. Detoks to po prostu kilka tygodni diety, która spowoduje, że poczujesz się dobrze. Zbyt częste odtruwanie może prowadzić do niezdrowego nawyku ciągłego myślenia o tym, co jesz.

– Drastyczne wyeliminowanie jakiegokolwiek rodzaju żywności nie jest skutecznym, długoterminowym, zrównoważonym podejściem do jedzenia. W diecie każdego człowieka jest miejsce na cheat meal – stwierdza dietetyk. – Odtruwanie naprawdę staje się niebezpieczne, gdy spożywasz zbyt mało składników odżywczych. Może to prowadzić do zmęczenia, zawrotów głowy, niskiego stężenia cukru we krwi i potencjalnych niedoborów żywieniowych – ostrzega.

Jaki detoks?

Wierzcie lub nie, dietetyczka informuje, że rzeczywisty proces odtruwania odbywa się każdego dnia, przez cały czas. Nawet w obecnej chwili twoja wątroba oczyszcza ci krew.

– Nasza wątroba jest supernarządem. Reguluje, oczyszcza i usuwa z krwioobiegu wszelkie toksyczne lub niepotrzebne substancje, nadająć im postać, którą możemy wypocić czyli wydalić – wyjaśnia.

Ten ciężko pracujący organ, wykonujący świetną robotę, czasami może jednak zwolnić lub się zmęczyć. Wtedy właśnie zalecany i niezbędny staje się detoks.

–Uważam, że wątroba nie musi pracować tak ciężko. Wystarczy kontrolowanie naszej diety, tak, aby spożywać jak najmniej zanieczyszczeń. Zazwyczaj odtruwanie najbardziej przydaje się po wyjątkowo swobodnym okresie, kiedy nie przejmowałeś się tym. co jesz. Twoje ciało będzie dawało ci znaki, że musisz zrobić sobie przerwę – poczujesz się ospały, zmęczony i całkowicie pozbawiony energii. Jeśli doświadczasz tych objawów, zdecyduj się na detoksykację, aby twoje ciało zaczęło znowu doskonale funkcjonować – zachęca Lewis.

Przepis na zdrowy detoks