Australia

Boże Narodzenie przypada tu na początek wakacji. Dzieci mają wówczas letnie wakacje, które trwają od połowy grudnia do początku lutego, więc wiele rodzin decyduje się na spędzenie świąt na kempingu. W tych dniach odbywa się również słynny wyścig jachtów z Sydney do Hobart na Tasmanii. Nierzadko świąteczne ferie przez pasjonatów wodnych rozrywek spędzane są właśnie na linii mety tego wydarzenia.

Ci, którzy nie decydują się na wyjazd, wieszają na drzwiach wejściowych wieńce oraz dekorują swoje domy i ogrody ozdobnymi światełkami. Nierzadko nawet sąsiedzi organizują pomiędzy sobą zawody na najładniejsze oświetlenie. Popularne jest również ozdabianie domów liśćmi miejscowego drzewa o mocno zielonym kolorze i kremowych kwiatach.

W całym kraju śpiewa się kolędy, a w większych miastach odbywają się pokazy sztucznych ogni. Śpiewa się nie tylko typowo australijskie piosenki, ponieważ jest ich niewiele. Dlatego Australijczycy najczęściej w znanych zagranicznych pastorałkach zamieniają słowa dotyczące śniegu i lodu na bardziej nawiązujące do australijskiej tradycji.

Hong Kong

Chińscy chrześcijanie świętują Boże Narodzenie odprawiając nabożeństwa w języku chińskim. jednakże z myślą o Europejczykach, którzy mieszkają i pracują w Hong Kongu, w anglikańskich katedrach niektóre liturgie celebruje się po angielsku. Msze w tych językach zazwyczaj odbywają się o różnych porach dnia.

Chrześcijanie w Hong Kongu uwielbiają śpiewać kolędy, a także odwiedzać jarmarki bożonarodzeniowe, dlatego w tym czasie jest organizowanych wiele koncertów i wydarzeń podtrzymujących świąteczny nastrój.

Popularne jest wysyłanie kartek świątecznych, które są kupowane w sklepach bądź też przygotowywane ręcznie za pomocą chińskich technik rzemieślniczych.

Wśród mieszkańców Hong Kongu, którzy świętują zgodnie z tradycja chrześcijańską, bardzo popularne są choinki. Co ciekawe, w stolicy można je jednak dostać wyłącznie na jednej ulicy. Tam też sprzedawane są ozdoby i świąteczne rośliny.

Niezależnie od wyznania, Chińczycy uwielbiają pokazy sztucznych ogni i świateł. W ich kraju są one niezwykle spektakularne i przyciągają niezliczone ilości osób.

Węgry

Wigilia, zwana Szenteste, głównym dniem świątecznym. Rodziny spędzają wieczór wspólnie, dekorując choinkę. W niektórych domach ozdoby wieszają na drzewku tylko rodzice pod nieobecność dzieci. W ten sposób robią im niespodziankę i pozwalają wierzyć, że choinkę przyniosły anioły.

Kolacja wigilijna składa się z tradycyjnych dań, bardzo podobnych do tych spotykanych w Polsce – ryby, kapusty i tradycyjnego węgierskiego bożonarodzeniowego makowca – beigli. Podobnie jak w naszym kraju bardzo popularna jest również pasterka, na którą większość ludzi wybiera się po wigilijnym posiłku.

W okresie Bożego Narodzenia jada się pierniki, często zawijane w bardzo jaskrawe opakowania i ozdabiane postaciami kojarzącymi się z Bożym Narodzeniem.

Czytaj dalej

kup artykuly platne