Francja

We Francji częstym elementem dekoracyjnym są szopki z glinianymi figurkami. Sprzedaje się je najczęściej na targach, organizowanych w grudniu w kilku miastach – choćby w Marsylii. Oprócz glinianych wcieleń znanych postaci biblijnych można na nich spotkać również rzeźnika, piekarza, policjanta i księdza w sam raz do bożonarodzeniowej szopki.

We Francji istnieje kilka różnych pozdrowień na Boże Narodzenie. Ich używanie i wymowa zależą od regionu kraju. Jednakże wszystkie one mają to samo znaczenie – przekazują życzenia wesołych świąt.

Swoistą tradycją jest palenie w czasie świąt we francuskich domach polan z drzewa wiśniowego. Oprócz ciepła dają one ładny zapach. W czasie Wigilii dodatkowe posypuje się je czerwonym winem, co nadaje im niezapomnianego aromatu. Zgodnie ze zwyczajem ogień w kominku i świece są zostawiane na całą noc, wraz z jedzeniem i napojami. Są one przeznaczone dla Maryi i Dzieciątka Jezus, którzy przychodzą w nocy.

Francuski Mikołaj nazywany jest Père Noël. We wschodniej części kraju towarzyszy mu Le Pere Fouettard – mężczyzna ubrany na czarno.

Głównym posiłkiem jest Wigilia – Réveillon, którą jada się wcześnie rano, po powrocie z nabożeństwa o północy. Potrawy są różnorodne i zależą od części kraju. Na stołach spotkać można między innymi pieczonego indyka z kasztanami, gęś, ostrygi, foie gras, homary, dziczyzna i sery. Na deser podaje się ciasto czekoladowe. W niektórych częściach Francji tradycyjnie podaje się 13 różnych deserów, wszystkie są wykonane z różnych rodzajów owoców, orzechów i ciast.

Niemcy

Bardzo ważną częścią świętowania w Niemczech jest Adwent. W niemieckich domach jest używanych wiele różnych kalendarzy adwentowych. Mogą mieć one znaną nam formę papierową lub przybierać postać drzewek, na których zawieszone są 24 pudełka z niespodziankami w środku. Często spotkać można również adwentowy wieniec – Advent Kranz, który jest pierścieniem z gałęzi jodłowych z czterema świecami. Każdego tygodnia Adwentu zapala się jedną z nich.

Wciąż żywa jest także tradycja ubierania drzewek świątecznych. To Niemcy są właściwie źródłem tego zwyczaju i miejscem, z którego w średniowieczu przeniósł się on na inne kraje. Zwyczajowo pojawia się ona w dniu Wigilii i jest ubierana przez dzieci.

Wigilia jest najważniejszym dniem Świąt Bożego Narodzenia. To czas kiedy Niemcy spotykają się w gronie rodzinnym i wymieniają prezentami. W części niemieckich miast w wigilijny wieczór czyta się Biblię i śpiewa kolędy oraz świąteczne piosenki, jak „O Tannenbaum” czy „Ihr Kinderlein Kommet”.

Niemcy są znane z jarmarków świątecznych, które rozpowszechniły się i obecnie odbywają się w wielu krajach Europy, w tym również w Polsce. Na jarmarkach można kupić nabyć znane niemieckie dekoracje szklane, prezenty oraz wiele wyrobów regionalnych. Są one znane również z grzanego czerwonego wina z przyprawami korzennymi oraz doskonałych kiełbasek z grilla.

W niektórych częściach kraju ludzie piszą listy do Świętego Mikołaja i zaklejają je cukrem, aby Mikołaj zainteresował się słodką przesyłką. Wielu Niemców wciąż jednak nie może się zdecydować, czy prezenty przynosi Mikołaj, czy raczej Dzieciątko. Pewnym rozwiązaniem tego dylematu jest sprawianie drobnych niespodzianek sobie nawzajem. W tym celu w szkołach lub zakładach pracy organizowane są specjalne zabawy. Każdy przynosi prezent, który jest wrzucany do pokoju poprzez uchylone drzwi. Następnie wszystkie podarunki przekazuje się z rąk do rąk między sobą, aż każda osoba ma odpowiedni prezent. Najistotniejszy jest element tajemnicy. Jeżeli ktoś zobaczy lub podejrzy od kogo dostał prezent – będzie miał pecha.

Inna znana w Niemczech tradycja to chodzenie kolędników od domu do domu i śpiewanie kolęd. Oczarowani śpiewem domownicy dają im pieniądze, które przeznaczane są na cele charytatywne. W tym kraju to właśnie wędrowni śpiewacy wypisują kredą na drzwiach domów napis: C+K+B.

Czechy

Główne obchody Świąt Bożego Narodzenia w Czechach przypadają na Wigilię. Ludzie mają nadzieję, że w tym dniu ujrzą złotą świnię, która pojawi się na stole przed obiadem. Ma to być oznaka powodzenia.

W Wigilię jada się także tradycyjny świąteczny obiad. Posiłek składa się z zupy rybnej oraz smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną.

Prezenty Czechom przynosi podczas kolacji Mały Jezus i zostawia je pod choinką. Obiad je się zazwyczaj w innym pomieszczeniu, dlatego zostawienie prezentów obwieszcza dźwięk dzwonka. Otwiera się je zaraz po kolacji.

W Czechach istnieje również ciekawy przesąd, zgodnie z którym ten, kto w wieczór wigilijny rzuci butem za siebie w ten sposób, że upadnie on palcami w stronę drzwi, wkrótce wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Dania

Niektórzy ludzie w Danii obdarowują się różnymi rodzajami kalendarzy i świec adwentowych. Często  są one upominkiem dla dzieci. Na najmłodszych czekają w nich 24 małe prezenty – każdy na jeden dzień.

Nowoczesną formą takiego kalendarza bożonarodzeniowego jest seria telewizyjnych spektakli, które są pokazywane przez 24 dni aż do Wigilii. Ich tradycja sięga 1962 roku. Od tamtej pory dwa główne kanały telewizyjne pokazują historie oparte na próbie zniszczenia Świąt Bożego Narodzenia oraz ich uratowania przez głównych bohaterów produkcji.

Przyjęcia świąteczne w Danii trwają od 1 listopada do 24 grudnia. Każdego roku w tym okresie wydaje się również okolicznościowe pieczątki i znaczki. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczane są na cele dobroczynne.

W Wigilię Bożego Narodzenia większość ludzi w Danii idzie po południu do kościoła, aby posłuchać kazania. Tradycją jest dzielenie się potrawami ze zwierzętami, zarówno w domach, jak i w parkach. Po powrocie do domu główny posiłek je się pomiędzy 18.00 a 20.00. Jest on serwowany na przepięknie udekorowanym stole. Popularne świąteczne przysmaki to pieczona kaczka, gęś lub wieprzowina. Są one podawane z gotowanymi słodkimi ziemniakami, czerwoną kapustą, buraczkami i sosem z żurawiny.

Popularne jest przygotowywanie ciast i wypieków, a najczęściej na świątecznych stołach pojawiają się pierniki korzenne, marcepan i ciasta waniliowe. Większość rodzin zajada się również ryżowym puddingiem przyrządzonym z mleka, ryżu, wanilii i migdałów oraz przystrojonym bitą śmietaną. Osoba, która w swojej porcji znajdzie cały migdał, dostaje prezent.

Po kolacji w Danii zapala się lampki na choince i gromadzi wokół posypanego brokatem lub drobnymi błyszczącymi włosami drzewka, śpiewając kolędy. Wówczas również otwiera się prezenty. Przynosi je Julemanden, który podróżuje saniami zaprzężonymi w renifery, mieszka w Grenlandii, lubi pudding ryżowy i ma do pomocy elfy.

Czytaj dalej

kup artykuly platne