Wielka Brytania

Boże Narodzenie jest tu świętem niezwykle nastrojowym i rodzinnym. Większość Brytyjczyków ma w swoich domach jedną lub nawet dwie choinki. Ich dekorowanie jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Na drzwiach brytyjskich domów oraz we wnętrzach często pojawia się również jemioła. Na zewnątrz w wielu miastach i wsiach umieszcza się dodatkowo ozdobne dekoracje ze światełek, często bardzo efektowne. Najsławniejsze zdobią Oxford Street w Londynie. Ich wielkie „zapalanie” następuje na początku grudnia. Symbolizuje ono wyczekiwane nadejście przygotowania do świąt.

Dzieci w Wielkiej Brytanii wierzą, że prezenty przynosi Mikołaj. W czasie wieczerzy wigilijnej zostawia je pod choinką lub w skarpetce wieszanej w pobliżu kominka. W zamian za podarunki najmłodsi zostawiają mu ciasteczka i brandy, aby posilił się przed dalszą podróżą.

W Wielkiej Brytanii Wigilia jest spożywana w czasie lunchu lub wczesnym popołudniem. Tradycyjnie, podawano wówczas rostbef lub gęś. Aktualnie jednak składa się na nią zazwyczaj pieczony indyk z warzywami oraz wieloma dodatkami. Mogą być nimi marchew, groch, bekon lub kiełbaski. Wszystko to podawane jest z sosem żurawinowym i chlebowym. Często serwuje się dodatkowo świąteczny pudding i paszteciki oraz mnóstwo czekoladek. Stół ozdabia się zaś kwiatami i świecami.

Bardzo popularny jest deser bożonarodzeniowy, który przygotowywany jest w dużej misce jako warstwy biszkoptów nasączonych sherry lub brandy, na których układa się owoce w galaretce, budyń oraz bitą śmietanę. Bardzo często można spotkać również typowy brytyjski świąteczny wypiek, który budzi skrajne emocje – dla jednych jest przysmakiem, dla innych wręcz przeciwnie. Ciasto składa się z owoców, pokrytych marcepanem i lukrem. Często dekoruje się je kojarzonym ze świętami ostrokrzewem.

Zwykle w święta nie ma śniegu, co nie przeszkadza mieszkańcom rokrocznie zastanawiać się, czy tym razem czeka ich „White Christmas”. Stosowana przez brytyjskie biuro meteorologiczne definicja „białych świąt” uznaje, iż mamy z nimi do czynienia wówczas, gdy na dobę przed Wigilią spada pojedynczy płatek śniegu. Nawet to jednak nie zdarza się często. Oficjalny status „White Christmas” w Wielkiej Brytanii nadawany jest świętom co 4–5 lat.

USA

Ponieważ jest to kraj wielokulturowy, istnieją tu różne tradycje i sposoby celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Wiele zwyczajów jest podobnych do tych z Anglii, Włoch, Niderlandów, Polski czy Meksyku.

Tradycyjna potrawa dla osób z kultury Zachodniej Europy to indyk z sosem z żurawiny. Popularne są również potrawy z kapusty i zupy, a niektóre włoskie rodziny spożywają lasagne.

Amerykanie lubią dekorować domy i okolicę wkoło nich. W oknach stawia się ozdoby oraz wiesza rożne elementy, związane tematycznie ze świętami. Bardzo często są to posążki bałwanków, reniferów i Świętego Mikołaja, obok których wystawiane są miseczki z mlekiem i herbatnikami. Czasem do dekoracji drzewek świątecznych używa się popcornu.

W Nowym Jorku oraz Filadelfii popularne są parady świąteczne z przebierańcami. Ludzie występują na nich w niesamowitych kostiumach, czasem przygotowywanych przez ponad miesiąc. Najsłynniejsza parada mimów trwa sześć godzin.

Prawdopodobnie najbardziej znaną udekorowaną ulicą w Stanach Zjednoczonych jest Rockefeller Center w Nowym Jorku, gdzie stoi ogromna choinka oraz lodowisko dostępne dla wszystkich.

W południowo-zachodniej części USA kultywuje się zaś zwyczaje podobne do meksykańskich. Należą do nich choćby przygotowanie ustawianych przy drogach częściowo wypełnionych piaskiem worków z papieru, w których umieszcza się świece. Mają one za zadanie oświetlić drogę przybywającym Maryi i Jezusowi.

Polska

W Polsce początkiem czasu bożonarodzeniowego jest Adwent. To czas, kiedy ludzie wyciszają się, aby przypomnieć sobie prawdziwy powód obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Dla niektórych to okres spokoju, postu i refleksji oraz przygotowania się do nadchodzących uroczystości na nabożenstwach adwentowych.

W tym czasie dekorowane są domy oraz ustawiane drzewka świąteczne, które najczęściej są bogato ozdobione. Przygotowanie do Świąt to również porządki, aby nadchodzący czas był szczególny pod każdym względem. Dzieci w szkołach i przedszkolach przygotowują Jasełka, które są częścią zwyczajów regionalnych.

W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia to bardzo ważny i jednocześnie pracowity dzień. Od rana w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę trwają przygotowania do najbardziej istotnej części dnia – kolacji wigilijnej. Serwuje się na niej tradycyjnie 12 potraw. Są one różne w zależności od regionalnych tradycji, ale zawsze składają się na nie barszcz, ryby, śledzie oraz ciasta – makowiec i piernik. Dopełnieniem świątecznych przysmaków jest kompot z suszonych owoców, którego zapach roznosi się po całym domu. Najpopularniejszą rybą na świątecznym stole jest karp, którego sprzedaż rozpoczyna się długo przed świętami. Powszechny do niedawna zwyczaj trzymania karpia w wannie nie jest już praktykowany we wszystkich domach, ale świeży karp zabijany w dzień Wigilii ciągle cieszy się największą popularnością.

Wigilia to również spotkania w gronie rodziny, wspólne kolędowanie oraz otwieranie prezentów, które czekają od rana pod choinką. Ciekawym zwyczajem jest zostawienie jednego pustego miejsca przy wigilijnym stole dla nieoczekiwanego gościa. Zgodnie z ta tradycją każdy, kto w wigilijny wieczór zawita pod nasz dach, powinien zostać przyjęty i ugoszczony. Na stole często stawia się sianko, a pod nim płatek, którym dzielimy się w czasie kolacji, życząc sobie spełnienia marzeń na nadchodzący rok. Po kolacji wiele osób udaje się na wieczorną mszę – Pasterkę.

Jeśli mówimy o tradycji nie możemy nie wspomnieć o kolędach, których wybór jest w Polsce ogromny. Tradycyjnie są śpiewane na mszy w kościele, ale rozbrzmiewają równie często domach w czasie Wigilii i całych świąt.

Boże Narodzenie jest jedno, ale – jak mówi stare powiedzenie – co kraj, to obyczaj. Dlatego w jednym kraju w zależności od uwarunkowań historycznych oraz tradycji i wpływów kulturowych występuje ogromna ilość zwyczajów, tradycji i wierzeń bożonarodzeniowych. Mamy nadzieję, że nasza wędrówka przez świat w poszukiwaniu odmiennych sposobów spędzania tego szczególnego święta, pozwoliła rozbudzić nastrój bożonarodzeniowego czasu.

kup artykuly platne