Serce jest najcięższym mięśniem ciała. Przeciętnie bije 100 000 razy dziennie. W dzień i w nocy, dostarcza tlenu i składników odżywczych do całego organizmu, a pompowana przez nie krew przenosi także do płuc szkodliwe związki przemiany materii, takie jak dwutlenek węgla, dzięki czemu można je wyeliminować z ciała. Choćby z tych względów właściwe funkcjonowanie serca jest niezbędna do podtrzymania życia. Sprawdź, co możesz zrobić, by odpowiednio o nie zadbać.

 

Choroba serca – zabójca numer jeden

Choroba wieńcowa (CAD), znana powszechnie jako choroba serca, jest stanem, w którym w tętnicach doprowadzających krew do serca gromadzą się cholesterol, wapń i tłuszcze. Twardnieją one, tworząc płytkę, która blokuje przepływ krwi. Kiedy światło tętnicy wieńcowej zwęża się, mięsień serca nie jest dostatecznie zasilony w tlen, a osoba doświadcza bólu w klatce piersiowej, znanego jako dusznica bolesna.

 

Czasem fragment zalegającej w tętnicy wieńcowej płytki tłuszczowej, urywa się, powodując powstanie w tej okolicy skrzepu. Może on zablokować przepływ krwi przez tętnicę, powodując zawał serca. Niestety, niektóre z nich prowadzą do całkowitego zatrzymania akcji serca, zwanego nagłym zatrzymaniem krążenia.

 

Krążące w krwioobiegu skrzepy są też nierzadko przyczyną bicia serca bardzo niebezpieczny rytmem, diagnozowanym jako częstoskurcz komorowy, który również bywa śmiertelny. Z tych względów choroba serca jest obecnie wiodącym zabójcą w Stanach Zjednoczonych. Jak się szacuje, dotyka ona około 14 milionów dorosłych osób. Podobnie sytuacja ma się w Europie. Choroby serca są więc uznawane za jednego z najskuteczniejszych zabójców na świecie.

Czynniki ryzyka w chorobach serca

Niektóre choroby i przyzwyczajenia zwiększają ryzyko rozwoju choroby serca. Najczęściej wymienia się wśród nich: • wysoki cholesterol,
 • cukrzycę,
 • choroby serca u bliskich krewnych krwi,
 • otyłość,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • palenie,
 • choroba tętnic obwodowych (PAD).Niektóre czynniki stylu życia i możliwości zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca. Unikać należy: • diety bogatej w tłuszcz,
 • stresu,
 • agresji,
 • braku aktywności fizycznej.Fatalne następstwa choroby serca

Objawy choroby serca różnią się w zależności od konkretnego przypadku. Wiele osób z chorobą serca dostrzega objawy podczas wysiłku siłowego lub ćwiczeń fizycznych. Podczas aktywności serce potrzebuje więcej tlenu i składników odżywczych, więc osoby chore mogą zauważyć symptomy właśnie w takiej sytuacji.

 

Objawami chorób serca mogą być: • ból brzucha,
 • ból w klatce piersiowej,
 • ból pleców (zazwyczaj lewostronny),
 • duszności,
 • nudności, 
 • zawroty głowy,
 • nieregularne bicie serca,
 • omdlenia (szczególnie podczas leżenia).Niektóre grupy osób z chorobą serca mają nietypowe objawy. Wiele kobiet, osób z cukrzycą i w podeszłym wieku nie doświadcza bólu, za to częściej zgłasza zmęczenie lub ogólne złe samopoczucie. To również mogą być jako oznaki choroby serca.

 

Choć pierwsze symptomy niewydolności mogą być różne, doświadczające ich osoby mają szanse na ratujące życie leczenie w szpitalu. Dla innych, niestety, pierwszym objawem jest nagłe zatrzymanie krążenia, prowadzące do śmierci.

Czym jest elektrokardiogram (EKG)?

Elektrokardiografia (EKG ) jest szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym testem oceniającym elektryczne zachowanie serca. W jej trakcie bodziec elektryczny przepływa przez komórki, dzięki czemu rejestrowane są zmiany potencjałów mięśnia sercowego. EKG nie jest niezawodnym kryterium rozpoznania choroby, ale może wykryć wiele niepokojących stanów serca, w tym: • atak serca,
 • przeszłe nieprawidłowości pracy serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • nieprawidłowości w elektrolitach krwi,
 • niestabilną dusznicę bolesną,
 • wrodzone wady serca,
 • zapalenie osierdzia i zapalenie mięśnia sercowego.Co to jest test na poziom stresu?

To obserwacja zachowania serca podczas spaceru lub biegu na bieżni. Pacjent podłączony jest do urządzenia EKG, które wykrywa aktywność serca przed próbą stresu, w jej trakcie i po niej. Badanie z dokładnością od 60 do 70% jest w stanie zdiagnozować zablokowane tętnice wieńcowe. Jeżeli pacjent jest zbyt słaby na wykonanie intensywnego ruchu, lekarz stymuluje sytuację zwiększonego wysiłku podając środki farmakologiczne.

 

Czym jest echokardiografia?

To obraz serca, powstający dzięki falom dźwiękowym. Ten test pozwala obserwować pracę serca i może i umożliwia wykrycie ewentualnych chorób. Zwykłe, zdrowe serce pompuje od 50% do 60% krwi z każdym uderzeniem. Jeśli jego praca jest nieprawidłowa, wydolność spada. Czynnik taki może być objawem choroby serca.

Dlaczego warto poddać się tomografii komputerowej serca?

Tomografia komputerowa serca (CT) jest badaniem, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie w celu uzyskania szczegółowych zdjęć naczyń krwionośnych serca. Test może wykryć zwężenie naczyń krwionośnych i jest przydatny w wykazaniu braku chorób i pełnego stanu zdrowia.

 

Dlaczego koronarografia jest badaniem lepszym od innych?

Angiografia tętnic wieńcowych dostarcza dokładnych obrazów rentgenowskich serca. Jest ono poddane obserwacji dzięki podaniu poprzez cewnik tzw. kontrastu, dającego dokładny przegląd zwężeń tętnic wieńcowych i wskazując na stopień ich drożności.

Procedury stosowane w leczeniu chorób serca

W odniesieniu do choroby serca, nie istnieje jeden sposób postępowania, który byłby skuteczny u wszystkich pacjentów. Większość osób chorych poddawanych jest farmakoterapii. Ponadto konieczna jest również zmiana stylu życia – istotna jest dieta i odpowiednie ćwiczenia.

W leczeniu niewydolności serca można zastosować kilka procedur, w tym angioplastykę balonową. Polega ona na poszerzeniu zwężonej tętnicy wieńcowej za pomocą cewnika z balonikiem. Jej celem jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi.

 

W sytuacji, gdy poszerzenie balonikiem nie jest wystarczające dla utrzymania odpowiedniego przepływu wieńcowego, alternatywą jest założenie protezy naczyniowej – stentu. Jest to mała metalowa rurka, która zostaje umieszczona w naczyniach wieńcowych, aby utrzymać nowo otwartą tętnicę wieńcową w dobrej kondycji.

Zacznij od zdrowej diety

Niektórych czynników ryzyka chorób serca, takich jak genetyka, nie można kontrolować. Występują jednak również takie, które możemy modyfikować. Należy do nich chociażby zdrowe jedzenie, zwłaszcza owoce i warzywa.

Korzystne dla serca są produkty obniżające poziom cholesterolu, takie jak fasola, soja, ciecierzyca, czosnek, awokado i oliwa z oliwek. Poziom „dobrego” cholesterolu HDL wzmacnia również jedzenie orzechów i migdałów. Są one dobrym wyborem, ale warto ograniczyć je do niewielkiej garści, ponieważ zawierają dużo kalorii.

 

Innym dobrym pomysłem jest spożywanie ryb i owoców morza kilka razy w tygodniu. Dzięki temu zwiększamy spożycie kwasów tłuszczowych omega-3.

Dodatkowo, unikaj słodkich potraw, ponieważ przyczyniają się do chorób serca i innych przewlekłych schorzeń.

Stosuj alkohol z umiarem, rzuć palenie

Kontrolowane spożycie alkoholu i unikanie palenia to dwa proste sposoby zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca. Aby zoptymalizować poziom „dobrego” cholesterolu HDL, kobiety powinny wypić dziennie nie więcej niż jeden kieliszek napoju alkoholowego (najlepiej wina), podczas gdy mężczyznom zaleca się do spożycia w każdym dniu maksymalnie dwa kieliszki alkoholu.

 

Ćwicz, bierz aspirynę, opanuj cukrzycę, zmniejsz ciśnienie krwi

Oto kilka prostych sposobów na ograniczenie szans na zachorowanie na schorzenia serca. Zanim zastosujesz te metody, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że są dla ciebie bezpieczne. • Wykazano, że codzienne stosowanie małych dawek aspiryny zmniejsza ryzyko zawału serca.
 • 30 minut ćwiczeń przez co najmniej 3–5 dni w tygodniu w celu optymalizacji lipidów obniża „zły” cholesterol LDL i podnosi „dobry” HDL, a ponadto obniża ciśnienie krwi i wzmacnia mięsień serca.
 • Jeśli masz cukrzycę lub wysokie ciśnienie krwi (lub jedno i drugie), kontroluj je, są bardzo szkodliwe dla serca.