Kiedy gatunek zostaje uznany za zagrożony, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych i drastycznych środków, które zatrzymają jego wymieranie. Czasem okazuje się jednak, że nie są one wystarczające lub są podejmowane za późno i wielu konsekwencji nie da się uniknąć. Dlatego też istotne jest podejmowanie działań prewencyjnych. Niemniej musiałyby być one właściwie ukierunkowane. Jak przewidzieć, że dany gatunek może być wkrótce uznany za zagrożony? Poznaj sygnały pozwalające rozpoznać zwierzęta, które będą wymierały w niedalekiej przyszłości.

1. Duże znaczenie dla gospodarki

Wskazówką do przewidzenia, że liczebność danego gatunku wkrótce może się zmniejszyć, jest jego znaczenie dla gospodarki danego terenu. Takim jest rodzina łososia atlantyckiego, którego przedstawiciele stanowią podstawę dania popularnego na stołach całego świata. Ze względu na duże zapotrzebowanie odłów ryb do celów gastronomicznych jest wzmożony. Brak kontroli nad nim, może już niedługo doprowadzić do tragicznych dla ekosystemu skutków.

2. Groźne drapieżniki

Jeżeli gatunek posiada na swoim terenie duże, zagrażające mu drapieżniki, można przewidywać, że jego populacja zostanie istotnie ograniczona. Choć niedźwiedzie grizzly, orły czy wilki są naturalnymi wrogami wielu gatunków, brak rywali dla nich w przyrodzie może powodować naruszenie równowagi gatunkowej.

3. Rozmnażanie

Z tego względu pod lupa powinny znaleźć się te zwierzęta, które odznaczają się długim okresem ciąży i niewielką liczbą potomstwa, które jest wydawane na świat w jednym miocie lub wylęgu. Do takich gatunków należy choćby goryl górski czy kondor kalifornijski.

4. Potencjał genetyczny

Procesy ewolucji, które występują we wszystkich środowiskach, zawsze preferują te osobniki i gatunki, które są silne i najlepiej przystosowują się do panujących warunków, a więc o możliwie wysokiej kondycji. Stąd też zwierzęta o słabym potencjale genetycznym, jak na przykład panda olbrzymia, szybko mogą zasilić grono gatunków zagrożonych.

5. Cenne futro, skóra lub kły

Zwierzęta, które są dla człowieka cenne ze względu na cenę futra, kłów czy skóry, są dotknięte większym ryzykiem trafienia na listę gatunków zagrożonych. Mimo rosnącej świadomości i ustanawiania kolejnych prawnych zakazów, można się spodziewać, że mogą być nielegalnie odławiane, przerabiane i sprzedawane na czarnym rynku.

Lista przyczyn, dla których giną gatunki jest długa. Niewiele krótszy jest spis czynników, które pozwalają przewidzieć ryzyko ich wymierania. Ta obserwacja sprawia, że ochrona zwierząt powinna stać się dla nas priorytetem. Nawet, jeżeli nie jesteśmy w stanie podjąć działań na szeroką skalę, powinniśmy się zastanowić, jak każdy z nas może poprzez to co kupuje, czym się odżywia, kogo wspiera i co robi, przyczynić się do zapewniania bezpieczeństwa zagrożonym gatunkom.

kup artykuly platne