Większość dostępnych past do zębów zawiera składniki szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego najzdrowiej przygotować własną, zdrową, remineralizującą pastę do zębów. Jak to zrobić? To bardzo proste!

Przywróć zdrowie zębów

Stres związany ze stylem życia i spożywaniem zachodniej diety wiążą się z demineralizacją i próchnicą zębów. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu naprawy jest więc relaks i stosowanie diety o niskiej zawartości cukru i kwasu fitylowego, a bogatej w minerały i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Istotą naprawy jest jednak tworzenie większej ilości mineralnych cegiełek na porowatej powierzchni szkliwa i delikatnie zepsutych miejscach. Proces ten nazywa się remineralizacją i zapewnia zębom zdrowy wygląd, mocną i trwalszą strukturę oraz najlepsze wypełnienie. Dodatkowo oszczędza nam dyskomfort podczas wiercenia i wypełniania ubytków.

Za przyczynę demineralizacji szkliwa uważana jest również suchość w jamie ustnej. Nawilżanie przez płukanie lub picie wody pomaga utrzymać odpowiednią ilość śliny, która zapobiega zgubnemu procesowi. Walcząc o zdrowe zęby należy również pamiętać o dostarczaniu organizmowi dostatecznej ilości magnezu. Warto stosować żel do zębów zawierający glicerofosforan wapnia, chlorek magnezu i ksylitol, ponieważ substancje te zmniejszają wrażliwość zębów u większości badanych.

Domowa pasta do zębów

Jeśli twoje zęby są podatne na próchnicę, możesz poprawić ich stan stosując remineralizującą pastę do zębów. Co więcej, możesz w prosty sposób zrobić ją w domu.

Składniki:  • 2–3 łyżki organicznego proszku kakaowego lub glinki bentonitowej,
  • 3 łyżki oleju kokosowego,
  • 1 łyżka stołowa granulowanego ksylitolu,
  • 10 kropli oleju magnezowego,
  • ½ łyżeczki sproszkowanego wapnia (lub, jeśli to możliwe, fosforanu wapnia),
  • 3 krople olejku goździkowego,
  • 3 krople olejku waniliowego.Wykonanie: Zmieszaj suche składniki w naczyniu ze szkła lub stali nierdzewnej i dodaj olej kokosowy (jeśli jest w postaci stałej najpierw rozpuść go, wstawiając słoik do naczynia z ciepłą wodą). Dolej pozostałe składniki i mieszaj aż do całkowitego połączenia. Kryształy ksylitolu mogą być nadal widoczne, ale to nie zmniejsza skuteczności roztworu.

Powstała pasta do zębów dzięki glince bentonitowej ma łagodne właściwości remineralizujące, a ksylitol zaciera smak gorzkich składników. Proszek kakaowy to natomiast sekret zdrowych zębów, zwalczający próchnicę poprzez niwelowanie bakterii, łagodnie czyszczący płytkę nazębną i naprawdę dobrze smakujący, dzięki czemu szczotkowanie zębów jest przyjemnością.