Koreanki są znane na całym świecie z pięknej cery. To efekt niezwykłej staranności i uwagi, którą przywiązują do jej pielęgnacji. Nie polega ona na zwykłym myciu czy stosowaniu kosmetyków – w Korei dbałość o skórę to rytuał.

Choć Korea jest daleko, możemy zaczerpnąć z tej wspaniałej kultury coś dla siebie. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelniczkom, jak postępować ze skórą, aby była ona jędrna i wyglądała młodo. Do lektur zapraszamy również panów – choć ich skóra nie jest tak wrażliwa, również wymaga pielęgnacji.

 

Oto 10 złotych zasad pielęgnacji urody według Koreańczyków.

1. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Główna różnica między koreańskimi i zachodnimi reżimami pielęgnacji skóry polega na tym, że w Korei dbać o skórę uczą się już dzieci od najmłodszych lat. Nauczając je, jak poprawnie nawilżać, złuszczać i chronić skórę od małego, wpaja się im świadomość tego, jak ważna jest kontrola kondycji ich skóry. Z tego względu wiedzą one, że dbanie o skórę rano i wieczorem każdego dnia to ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych przebarwień i błyszczenia skóry. Również my im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym zdrowsza skóra będzie nasza skóra.

 

2. Podwójne czyszczenie jest niezbędne

Dla zapewniania sobie pięknej skóry bez skazy, warto poświęcić czas na jej podwójne oczyszczenie. Ma to na celu usunięcie makijażu i brudu, który zbiera się na twarzy przez cały dzień.

Pierwszym krokiem jest nałożenie środka myjącego na bazie olejków, usuwającego makijaż i ślady tłuszczu. Następnie zalecane jest stosowanie pianki do mycia na bazie wody, aby usunąć brud i pot. To dwustopniowe podejście gwarantuje gładką, promienną skórę.

 

3. Hydratacja ma kluczowe znaczenie

Podobnie jak ty, twoja skóra jest spragniona. W Korei Południowej dążą do uzyskania odświeżonej, uwodnionej twarzy za pomocą mgiełek i środków nawilżających. Uważa się, że zapobiegają one zmarszczkom.

Świetnym sposobem na nawodnienie skóry jest użycie maseczek. Wystarczy trzymać je na twarzy przez 20–30 minut, by wchłonęły się substancje odżywcze. Innym świetnym sposobem na nawilżenie skóry jest użycie maseczek podczas spania.

 

4. Nie zapomnij o toniku

Tonik to na pozór tylko płynny środek czyszczący, jednak zdaniem Koreanek jest to prawdziwa magia zamknięta w butelce. Powoduje on, że kolejne nałożone produkty lepiej się wchłaniają. Bez tonika, kolejne nałożone kosmetyki nie dają równie intensywnego efektu.

 

5. Ekstrakty są dla wszystkich

Jeśli chcesz wyglądać jak Vera Wang w wieku 65. lat, powinieneś korzystać z ekstraktów i esencji. Pomagają one w wielu problemach ze skórą, m.in. przyśpieszają odnowę komórek. Dzięki temu dłużej możesz cieszyć się wyglądem świeżej i młodszej skóry.

 

6. Codzienne nawilżanie

Nasz organizm składa się głównie z wody, więc jeśli za mało pijemy, skóra staje się wiotka i po prostu się marszczy. Szczególnym składnikiem, który jest stosowany w koreańskich produktach kosmetycznych jest kwas hialuronowy. To doskonały środek, który pomaga utrzymać wilgoć w skórze.

 

7. Używaj naturalnych składników

Zwykle nie chcemy odżywiać się produktami niskiej jakości, zawierającymi wiele składników chemicznych. Dlaczego więc mamy smarować nimi skórę? Poszukaj produktów o jak najbardziej naturalnym składzie. Hitem kosmetologii koreańskiej są produkty z ekstraktem ze śluzu ślimaka, z zieloną herbatą czy ekstraktem z drożdży. Śluz ślimaka przyśpiesza procesy gojenia, zielona herbata wygładza skórę, a drożdże zawierają witaminy z grupy B, które wzmacniają skórę.

 

8. Używaj filtrów dla ochrony skóry

Koreańskie kobiety nigdy nie wychodzą z domu bez kremu z filtrem. Również ty, niezależnie od klimatu i temperatury na zewnątrz, zawsze używaj kremu ochronnego. Odbijaj promienie UVA i UFB, gdyż są one bardzo szkodliwe i przyśpieszają procesy starzenia.

 

9. Jedz zdrowo

Jeśli chcesz mieć naturalną, zdrową i piękną skórę, musisz zdrowo się odżywiać. Koreańska dieta znana jest z dużej ilości wody, owoców, warzyw i innych składników o dobrym wpływie na organizm. Koreańczycy często jedzą kimchi – specjalną, sfermentowaną kapustę, bogatą w witaminy. Niektóre koreańskie rodziny trzymają zaś w lodówce dzban schłodzonej herbaty borichi, która jest zrobiona z jęczmienia. Jest to napój pełen przeciwutleniaczy i błonnika, które pozwalają oczyścić organizm z toksyn i zachować jędrną skórę. Inny popularny składnik koreańskiej diety to sfermentowane wino ryżowe Makgeolli. Jest to napój bogaty w aminokwasy, i minerały, które pomagają rozjaśnić skórę.

 

10. Działaj rutynowo

Ostatni sekret doskonałego wyglądu skóry to konsekwentne powtarzanie działań. Kluczowe znaczenie ma to, żeby dbać o skórę każdego dnia, bez względu na to, czy jesteś zmęczona lub jak bardzo się śpieszysz. Jeśli twoja skóra ma być piękna, jędrna i pozbawiona zmarszczek – nie możesz o niej zapominać.

 

Szczegóły sposobów Koreanek na pielęgnację skóry przedstawimy w kolejnych artykułach.