Podczas gdy producenci odmładzających suplementów diety kuszą nas fałszywymi obietnicami, naukowcy prowadzą badania nad odmianą witaminy B, która już wkrótce być może pozwoli nam opóźnić proces starzenia się.

Dobroczynny enzym

Rezultaty nowych badań, których wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie medycznym Nature Communications, są obiecujące. Wykazały, że dostępna na rynku forma witaminy B3 – chlorek nikotynoamidu (NR) – zawiera enzym, który może spowolnić proces starzenia się organizmu.

infoplanet lifestyle witamina spowolni proces starzenia dobroczynny enzym

Enzym, który nazywany jest dinukleotydem nikotynamidoadeninowym (w utlenionej formie nosi nazwę NAD+), znajduje się we wszystkich komórkach naszego ciała i pełni istotną rolę w procesach utleniania komórkowego. Wyniki badań potwierdziły, że suplementacja NR jest bezpieczna i podnosi poziom NAD+ u zdrowych osób w średnim i starszym wieku.

Po urodzeniu, każdy zdrowy organizm jest zaopatrzony w odpowiednią ilość NAD+. Poziom tego związku naturalnie jednak spada wraz z wiekiem. Do tej pory najpowszechniejszym sposobem zwiększenia poziomu NAD+ i NR w późniejszym okresie życia było przestrzeganie zdrowej diety i ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Otrzymanie ich odpowiedniego poziomu jest ważne dla naszego zdrowia i kondycji – NAD+ inicjuje proces naprawy uszkodzonego DNA, wspomaga krążenie krwi i odpowiada za produkcję energii komórkowej. Niedobory tego związku sprawiają, że szybciej tracimy siły i zaczynamy się starzeć.

Program redukcji kalorii

Nowe badania wykazały, że stosowanie NR jako suplementu diety może przynosić korzyści podobne do tych, które daje rygorystyczny program redukcji kalorii. Naukowcy badali wpływ suplementu na pracę układu krążenia, funkcji metabolicznych, sprawność motoryczną i wydolność wysiłkową. Stwierdzili, że NR może regulować ciśnienie krwi i sztywność tętnic – dwa najczęstsze czynniki odpowiedzialne za występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

infoplanet lifestyle witamina spowolni proces starzenia program redukcji kalorii

Doktor Christopher Martens, który badał wpływ suplementacji NR na zwiększenie poziomu NAD+ na modelach zwierzęcych twierdził, że konieczne są dalsze badania:

– Wykazaliśmy, że NR jest dobrze tolerowane i skutecznie pomaga zwiększyć poziom NAD+ u zwierząt. Dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy gotowi na kolejne badania, by przekonać się, jakie korzyści dzięki suplementacji NR odniosą ludzie.

Badania kliniczne

Zgodnie z zamiarami dr Chrisophera Martensa, przeprowadzone zostały badania kliniczne badające wpływ NR na zdrowie osób w średnim i starszym wieku. Badaniom poddano trzydzieści zdrowych osób, które spożywały 500 miligramów NR dwa razy dziennie, a następnie, przez sześć tygodni, placebo.

infoplanet lifestyle witamina spowolni proces starzenia badania kliniczne

– NAD+ odgrywa istotną rolę w niemal każdym procesie metabolicznym naszych komórek – przekonuje Martens, który koordynował badania. – Właściwy poziom NAD+ jest szczególnie ważny dla wytwarzania trójfosforanu adenozyny (ATP), która pobudza produkcję enzymów odpowiedzialnych za ochronę naszych komórek przed stresem i uszkodzeniami. Wierzę, że poprzez zwiększenie poziomu NAD+ do poziomu, w jakim występuje on w naszym organizmie w wieku młodzieńczym, możemy poprawić funkcje fizjologiczne i być może zapobiec ryzyku wystąpienia chorób związanych z wiekiem.

Obecnie NR sprzedawany jest przez przedsiębiorstwo ChromaDex i Elysium Health. Ale czy dotychczasowe badania wystarczą, aby przekonać ludzi do zakupu? Martens twierdzi, że to zajmie trochę czasu i potrzebne są kolejne badania:

– Możesz go kupić i zażywać, ale to wciąż za mało – potrzebujemy bardziej jednoznacznych dowodów, że lek działa, a nasze badania były pierwszym krokiem w tym kierunku.

Przeszłość i przyszłość NR

W badania nad suplementacją NR zaangażowany jest również Charles Brenner, główny pracownik naukowy ChromeDex, wcześniej związany z Dartmouth College. Brenner potwierdził, że NR w znaczącym stopniu wpływa na poziom NAD+. Badacz przekonuje, że dzięki temu odkryciu możliwe będzie leczenie i zapobieganie występowaniu takich chorób, jak cukrzycowa i chemioterapeutyczna neuropatia obwodowa, niewydolność serca i uszkodzenia mózgu. Jednocześnie NR pomocne będzie w obniżaniu poziomu cholesterolu i kontroli wagi. Przedkliniczne badania testowe Brenner przeprowadził na drożdżach, robakach, myszach i szczurach. Potwierdziły one bezpieczeństwo suplementacji NR, a kolejnym krokiem mają być testy skuteczności.

infoplanet lifestyle witamina spowolni proces starzenia przeszlosc i przyszlosc

– Obecnie NR jest sprzedawany jako suplement, więc nie jest przeznaczony do leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie, mimo, że w wielu przypadkach mógłby w znaczącym stopniu wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjentów.

W czasie testowania NR na zestresowanych zwierzętach, Brenner zaobserwował poprawę ich wrażliwości na insulinę, utratę masy ciała i poprawę słuchu, którego pogorszenie było spowodowane hałasem i zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

– Wnioski z badań na zwierzętach w warunkach stresu metabolicznego są takie, że NR może regulować metabolizm i ma potencjał w leczeniu chorób u ludzi, ale wymagane są badania kliniczne – dodaje Brenner.

Eksperci od przedłużania życia

Elysium Health, druga firma sprzedająca obecnie produkty NR, została założona przez dr. Leonarda P. Guarente'a, profesora biologii na MIT. Guarente jest także głównym naukowcem firmy i znanym ekspertem w zakresie przedłużania życia. To on odpowiedzialny jest za odkrycie, że ograniczenie liczby kalorii aktywuje geny, które mają zdolność spowolnienia procesu starzenia.

infoplanet lifestyle witamina spowolni proces starzenia eksperci od przedluzania zycia

Głównym składnikiem produktu Elysium, o nazwie Basis jest NR. Obok niego w suplemencie występuje jednak drugi składnik: pterostilbene. Jest to rodzaj fitoskładnika, który również wpływa na zwiększenie poziomu NAD+. Badania wykazały, że dzienna dawka 50 mg pterostilbenu i 250 mg NR pozwala zwiększyć jego poziom nawet o 40%. Aktualnie wciąż prowadzone są badania nad NR, m.in. nad jego wpływem na leczenie pacjentów z ostrą niewydolnością nerek.

– Niewydolność nerek występuje często w warunkach szpitalnych u pacjentów chirurgicznych, u których nerki przestają pracować. Niestety, często oznacza konieczność dializ, nawet do końca życia pacjenta. Chcemy to zmienić – przekonuje Guarente, wskazując, że stosowanie NR może również pomóc w leczeniu problemów powodowanych przez otłuszczenie wątroby i wpłynąć na stan zdrowia skóry. – Mamy wiele powodów, aby sądzić, że nasz lek będzie skuteczny w przypadku uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV, które przewlekle prowadzą do starzenia się skóry, a w niektórych przypadkach raka skóry.

Jeśli kolejne wyniki badań nad NR będą równie pozytywne, być może już wkrótce lek okaże się kluczem do szczęśliwszego, zdrowszego i dłuższego życia.