Jak wynika z badania zaprezentowanego podczas 57. spotkania Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej w Atenach, suplementy witaminy D przyczyniają się do utraty wagi u dzieci z nadwagą i otyłością.

Zdaniem ekspertów suplementacja witaminy D może nie tylko stać się nowym sposobem walki z otyłością w grupie pacjentów pediatrycznych, ale również ograniczać ryzyko chorób serca i problemów metabolicznych. W efekcie pretenduje do miana istotnego elementu skutecznej terapii otyłości.

infoplanet witaminy i suplementy suplement na otylosc badania

– Otyłość w dzieciństwie oraz w wieku dojrzewania stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie. Prowadzi do rozwoju poważnych i wyniszczających, a także kosztownych w leczeniu, powikłań, w tym chorób serca i cukrzycy. I chociaż niedobór witaminy D jest zazwyczaj wiązany z pogorszeniem zdrowia kości w ostatnich latach coraz częściej wspomina się o jego powiązaniach ze zwiększoną akumulacją tkanki tłuszczowej i otyłością – wyjaśniają autorzy badania z University of Athens Medical School.

W swoim badaniu zespół dr. Christosa Gianniosa i prof. Evangelii Charmandarii przez 12 miesięcy obserwował 232 otyłych dzieci i nastolatków. Wśród nich losowo wybrano 117, którym podawano suplementy witaminy D. Jak się okazało, u dzieci otrzymujących suplementy witaminy D po 12 miesiącach znacznie zmalał wskaźnik masy ciała, poziom tkanki tłuszczowej i parametry cholesterolu we krwi.

infoplanet witaminy i suplementy suplement na otylosc witamina D

„Odkrycie to sugeruje, że suplementy witaminy D mogą zmniejszyć ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci, co jest o tyle istotne, że oba te zaburzenia prowadzą do rozwoju poważnych powikłań sercowych i metabolicznych w późniejszym życiu” – ocenia prof. Charmandari.