Naukowcy odkrywają coraz więcej właściwości witaminy D, przekonując, że jej brak ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy niedobór witaminy D może mieć związek z odkładaniem się tkanki tłuszczowej?

Pomimo nazwy, witamina D uważana jest za pro-hormon. Witaminy charakteryzują się tym, iż jako składniki nie mogą być wytworzone przez organizm, przez co muszą być przyjmowane za pośrednictwem żywności w diecie. Jednak witamina D może być syntetyzowana przez organizm, gdy do skóry trafia światło słoneczne.

infoplanet witaminy i suplementy brak witaminy d a metabolizm badania

Szacuje się, że rozsądna ekspozycja na słońce dla gołej skóry wynosi 5–10 minut 2–3 razy w tygodniu> czas ten pozwala większości ludzi wytwarzać wystarczającą ilość witaminy D. Jednak z uwagi na fakt, iż rozkłada się ona dość szybko, zapasy nie przetrwają długo, szczególnie zimą.

Jak sugerują badania, witamina D pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a u osób z cukrzycą poprawia również insulinooporność, co zdaniem naukowców może świadczyć, że niedobór tej witaminy wpływa również na metabolizm. Potwierdzają to badania przeprowadzone dwukrotnie na starszych kobietach i dzieciach, które wykazały, że osoby z większą ilością tłuszczu miały równocześnie niższy poziom witaminy D niż te, mające mniejszą ilością tłuszczu.

infoplanet witaminy i suplementy brak witaminy d a metabolizm tkanka tluszczowa

Jednak, jak podkreślają naukowcy, nie oznacza to, że suplementacja witaminy D może być sposobem na odchudzanie. Co więcej, przedawkowanie tej witaminy może być niebezpieczne. Niemniej, z przeprowadzanych badań wynika, że znaczny procent światowej populacji ma niedobór witaminy D. Z tego względu warto obserwować swój organizm i zdecydować się na suplementację, gdy pojawia się: osłabienie mięśni, spadek nastroju, podatność na złamania, większa wrażliwość na ból, zmęczenie i senność, spadek koncentracji czy wysokie ciśnienie krwi.

Choć badacze nie są w stanie bezsprzecznie stwierdzić, że niski poziom witaminy D ma bezpośredni wpływ na metabolizm i poziom otyłości. Jak jednak zapewniają, duży wpływ na wagę mają: dieta, kontrola poziomu cukru we krwi i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Źródło: Medical News Today