Kolagen jako substancja zapobiegająca wiotczeniu skóry coraz częściej zaczyna pojawiać się nie tylko w kosmetykach, ale i w suplementach diety. Ich spożywanie promuje chociażby celebrytka Kourtney Kardashian. Jak działa ta substancja i czy rzeczywiście może być ratunkiem dla skóry?

Kolagen składa się z aminokwasów i peptydów, które wpływają na stan skóry, ścięgien oraz rogówki oka. Istnieje około 30 rodzajów kolagenowych włókien, które nadają skórze jędrność, ułatwiają pracę ścięgien i nadają tkankom elastyczności.

infoplaney witaminy i suplementy kolagen do picia skora

Ludzkie ciało zaczyna tracić pokłady kolagenu w wieku około 20 lat. Jego brak skutkuje natomiast starzeniem się i zwiotczeniem skóry, któremu zapobiegać mają zawierające tą substancję kosmetyki i kuracje chirurgii plastycznej. Na utratę kolagenu ma wpływ także dieta. Produkty pełne cukru, palenie papierosów czy ekspozycja na światło słoneczne mogą wzmagać zanik tej substancji.

Choć doustne przyjmowanie kolagenu staje się popularnym trendem, istnieje niewiele badań dotyczących skutków takiej suplementacji. Jak ostrzegają eksperci, istnieje jednak ryzyko wywołania w ten sposób stanów zapalnych. Zgodnie ze zdaniem specjalistów rozpuszczone cząsteczki kolagenu mogą przybierać rozmiary sprzyjające przyswajaniu, niemniej efekty ich przyjmowania i tak budzą wątpliwości.

infoplaney witaminy i suplementy kolagen do picia

– Jeżeli rzeczywiście brakuje ci kolagenu, możesz go uzupełniać za pomocą diety. Powinny znaleźć się w niej zielone i liściaste warzywa, owoce cytrusowe, jagody, jaja, pomidory, kapusta, pestki dyni, awokado oraz czosnek. Wszystkie zawierają substancje niezbędne do tego, by nasz organizm wytworzył kolagen i uzupełnił niedomiar – wskazują eksperci.

Eksperci ostrzegają również przed próbami suplementacji kolagenu za pomocą rosołu ugotowanego na bazie mięsa z kością. Choć nie jest to szkodliwe, nie będzie również skuteczne.