Jak wykazują badania przeprowadzone przez ekspertów powołanych przez AARP, suplementy diety na poprawę zdrowia mózgu przyjmuje obecnie jedna czwarta dorosłych powyżej 50. roku życia. Jednak to samo badanie sugeruje, że suplementy polecane zwłaszcza dla seniorów nie przeszły testów skuteczności.

Gdy pokolenie wyżu demograficznego wchodzi w starszy wiek, stara się znaleźć sposoby na utrzymanie dobrego zdrowia, zwłaszcza zdrowia mózgu. W ankiecie dotyczącej chorób związanych ze zdrowiem mózgu zbadano, że Amerykanie obawiają się bardziej choroby Alzheimera niż jakiegokolwiek innego zaburzenia. Badania wykazały również, że starsi ludzie najbardziej martwią się utratą funkcji poznawczych – utratą pamięci i demencją. Te obawy skłaniają często do poszukiwania dostępnych sposobów ochrony mózgu.

infoplanet witaminy i suplementy testy skutecznosci mozg

W efekcie wydatki na witaminowe suplementy diety dla zdrowia mózgu, takie jak minerały, mieszanki ziołowe, farmaceutyki lub aminokwasy, w USA wynoszą miliardy dolarów. Zgodnie z wyliczeniami, koszty mogą sięgać od 20 do 60 dolarów miesięcznie dla każdego seniora, co stanowi sporą sumę, którą można przeznaczyć na świeże warzywa i owoce, które faktycznie mają znaczenie dla zdrowia.

Jak zauważają eksperci, suplementy diety na poprawę zdrowia mózgu nie są testowane pod kątem skuteczności zawartych składników przez niezależne laboratoria i przeważnie nie ma uzasadnionych dowodów naukowych na to, że są skuteczne. Nie podlegają ponadto rygorystycznym badaniom klinicznym, jak chociażby leki. Dlatego firmy farmaceutyczne wprowadzając na rynek suplement bardzo często używają zwrotów, takich jak „sprawdzone badania” lub „testowane laboratoryjnie”, dodając zwykle prawie niewidoczne zastrzeżenie, że „produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, zapobiegania lub leczenia jakiejkolwiek choroby”.

infoplanet witaminy i suplementy testy skutecznosci

Dzięki dużemu odsetkowi osób, które przyjmują suplementy diety na poprawę zdrowia mózgu, stały się one zyskownym obszarem dla firm farmaceutycznych. Z pewnością niektóre z nich – jak chociażby witaminy – działają, jednak ich większość ludzi nie ma potrzeby przyjmować. Naukowe dowody potwierdzają bowiem, że przy normalnej diecie, nie ma konieczności dodatkowej suplementacji witamin ani minerałów. Organizm może trawić tylko pewną ilość witamin, a nadmiar po prostu nie jest wchłaniany; w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie witaminy są wydalane z moczem. Co więcej, istnieją pewne witaminy, które przyjmowane w nadmiarze są toksyczne i mogą prowadzić do choroby. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku nadmiernych dawek witaminy A, D, E i K.

Okazuje się zatem, że najlepiej skupić się na zdrowej diecie i część pieniędzy przeznaczonych na suplementy diety na poprawę zdrowia mózgu wykorzystać na zielone warzywa liściaste i inne składniki żywności, które postrzegane są jako zdrowe odżywianie. To istotne również ze względu na fakt, że wiele preparatów witaminowych zawiera niewielkie ilości toksycznych lub szkodliwych składników, które dostały się do produktu w trakcie produkcji.