Migrena to pulsujący ból głowy, występujący zwykle z jednej strony, który jest często wywoływany lub potęgowany przez określone sytuacje, takie jak środowisko, stres czy hormony. Występuje częściej u kobiet i może wpływać na zdolność danej osoby do wykonywania codziennych zadań. Co powinieneś wiedzieć, by móc z nią walczyć?

Migrenowe znaki ostrzegawcze

Objawy migreny to miedzy innymi pulsujący ból, który może być na tyle intensywny, że uniemożliwia wykonanie nawet prostych zadań lub prac. Może on promieniować w kierunku oczu, czoła lub skroni i powodować nudności, wymioty, problemy ze wzrokiem i nadwrażliwość na normalne światło lub nawet lekki wysiłek. Są one zwykle na tyle charakterystyczne, że ich historia kliniczna wystarcza do postawienia diagnozy. Jednak większość lekarzy wykonuje dodatkowo skan mózgu, aby określić, czy występują inne przyczyny bólów głowy, jak choćby guz lub krwawienie do mózgu.

infogmina zdrowie abc migreny znaki ostrzegawcze

Migreny klasyczne, które występują u około 20% osób cierpiących na tę chorobę, rozpoczynają się od aury, czyli zmian pola widzenia (kropki, faliste linie, rozmycie). Pojawiają się one mniej więcej godzinę przed bólem. U około 25% na 24 godziny przed wystąpieniem bólu migrenowego pojawia się natomiast faza prodromalna, która oznacza zmiany nastroju (depresję, podekscytowanie, drażliwość) oraz odczucia dziwnych zapachów i smaków, bądź też wrażenie zmęczenia lub napięcia.

infogmina zdrowie abc migreny migreny klasyczne

Na pulsujące bóle trzy razy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Dodatkowo skłonni są do nich ci, których krewni cierpią na migreny. Szczególnie uważać powinny również osoby z epilepsją, depresją, astmą, lękami, po udarze, z zaburzeniami neurologicznymi i genetycznymi. Migreny pojawiają się także u dzieci obu płci aż do okresu dojrzewania, kiedy to stają się częstsze u dziewcząt. U młodych osób jej objawy są jednak nieco inne niż u dorosłych. Mogą wystąpić u nich bóle żołądka, częste i gwałtowne wymioty, łagodne napadowe zawroty głowy, brak równowagi, mimowolne ruchy gałek ocznych i zmiany w zachowaniu. Szczytowa intensywność i częstotliwość migren występuje jednak w wieku od około 20 do 60 lat. Po tym czasie maleją, a u niektórych pacjentów – ustają.

Pomoc czy zniewolenie?

Osoby z migreną powinny prowadzić dziennik lub listę czynników, które działają jak znaki ostrzegawcze lub wyzwalające. Informacje te mogą umożliwić uniknięcie przyszłych napadów bólu. Na jakie sposoby lub produkty należy zwracać szczególną uwagę? Jedną z propozycji jest kofeina, która łagodzi objawy migreny, jeżeli stosuje się ją z niektórymi lekami. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe – gdy poziom kofeiny spada, pacjent może być jeszcze bardziej podatny na ból. W związku z tym kofeina może być zarówno pomocą, jak i czynnikiem niepożądanym dla osób cierpiących na migrenę.

infogmina zdrowie abc migreny leczenie

Istnieje również wiele rodzajów leków antymigrenowych dostępnych bez recepty (OTC). Najbardziej znane to aspiryna, naproksen sodu, ibuprofen i acetaminofen. Chociaż wszystkie OTC mogą być pomocne, ludzie nie powinni ich nadużywać, ponieważ mogą prowadzić do wrzodów i innych problemów żołądkowo-jelitowych, a także przyczyniają się do nasilenia bólów migrenowych.

infogmina zdrowie abc migreny tryptany

Najczęściej przepisywanymi lekami są tryptany (Amerge, Axert, Frova, Imitrex, Maxalt, Relpax, Treximet i Zomig). Nie mogą ich jednak brać osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, po udarze mózgu i ci, którzy przyjmują leki wykluczające terapię. Alternatywą są zaś ergaminy (Cafergot, Migergot lub Migranal), które również są stosowane w leczeniu migreny, chociaż zwykle nie są tak skuteczne jak tryptany. Jednakże i one wywołują działania niepożądane, takie jak nudności, zawroty głowy, ból mięśni i nietypowy smak w jamie ustnej, a ponadto mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Czy leczenie jest skuteczne?

Zdarza się, że leczenie migreny nie zmniejsza objawów lub pomaga tylko nieznacznie. Jeśli na początku terapii odczuwasz niewielką ulgę, powinieneś poprosić lekarza o jej zmianę. Niektóre bóle głowy są spowodowane nieodpowiednim stosowaniem leków, dlatego postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Uważaj również na środki narkotyczne – mogą uzależniać, więc stosuj je tylko w ostateczności.

infogmina zdrowie abc migreny leczenie

Jeśli twoje migreny są częste i uciążliwe, twój lekarz może przepisać ci także inne leki, które mogą zmniejszyć częstotliwość bólów lub w ogóle im zapobiec. Nadają się do tego środku stosowane do zmniejszenia nadciśnienia tętniczego lub zapobiegania napadom drgawkowym, w tym tymolol (Blocadren), sól sodową diwalproexu (Depakote), propranolol (Inderal) i topiramat (Topamax).

infogmina zdrowie abc migreny stres

Inne metody, które mogą łagodzić bóle migrenowe lub zapobiegać im, obejmują techniki relaksacyjne, zmniejszające napięcie mięśni, stres i inne przyczyny dolegliwości migrenowych. Niektórzy pacjenci dobrze reagują również na akupunkturę, chociaż badania nie potwierdziły bezsprzecznie działania tej chińskiej metody wprowadzania igieł w określone miejsca ciała.

Migrena może być uciążliwa, ale nie niebezpieczna. Jednak niezależnie na to, na jaką metodę leczenia się zdecydujesz, pamiętaj: jeśli bóle głowy wystąpią z innymi objawami, takimi jak gorączka, sztywność karku, splątanie lub paraliż, należy ponownie zbadać przyczyny.