Któż mógłby oprzeć się pomysłowi zapamiętania wszystkiego, co chce, bez konieczności nieustannego powtarzania? Nauka będzie łatwa, egzaminy będą proste, a Ty nigdy nie zapomnisz, gdzie zostawiłeś klucze. Dla wszystkich zainteresowanych takim scenariuszem mamy dobrą wiadomość – nadludzka pamięć jest już w naszym zasięgu. Wszystko dzięki sposobom wzmacniania ludzkiej pamięci za pomocą technik stymulujących, uzupełniających lub nawet naśladujących części mózgu, które opracowali naukowcy.

Elektrostymulacja mózgu

Jedną z prób podejmowanych przez naukowców jest głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS), polegająca na stymulacji obszaru mózgu dotkniętego schorzeniem za pomocą wszczepionej elektrody. Jest to metoda stosowana w leczeniu choroby Parkinsona i epilepsji.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec stymulacja mozgu

– Bezpośrednim celem naszych działań było leczenie zaburzeń pamięci, ale coraz bardziej zyskuje na popularności idea protez pamięci wykorzystywana w życiu codziennym. Z jednej strony to bardzo ekscytujące, ale z drugiej – kontrowersyjne, ponieważ nie tylko leczymy zaburzenia, ale także wpływamy na funkcje umysłowe – wyjaśnia Michał Kucewicz z Kliniki Mayo w Minnesocie.

Przyczepianie elektrod do miejsc w mózgu odpowiedzialnych za pamięć, takich jak hipokamp, wydaje się również zapewniać krótkotrwałą poprawę pamięci. Badania sugerowały nawet, że DBS może odwrócić niektóre z uszkodzeń u osób z chorobą Alzheimera, hamując kurczenie się hipokampa i potencjalnie stymulując jego powiększanie.

Implanty na pamięć

Bardziej zaawansowanym podejściem jest sztuczne odtworzenie w mózgu tej samej aktywności elektrycznej, która ma miejsce, gdy tworzą się wspomnienia. Udowodniono, że jedna z takich „protez pamięci” działa u osób z zaburzeniami wynikającymi z epilepsji. Dlatego naukowcy zaangażowali się w badanie algorytmu aktywności mózgu, który pojawia się, gdy wspomnienia przechodzą do pamięci długotrwałej. Następnie wykorzystali schemat tej aktywności tworząc implant wywołujący przechowywanie informacji w mózgu. Jak udowodniono, zwiększył on wydajność pamięci o 30%.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec implant

Podobna technika może być nawet wykorzystana do bezpośredniego wszczepiania wspomnień, co może również pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Takie techniki obejmują chirurgię inwazyjną, dlatego zostały zarezerwowane dla osób z zaburzeniami neurologicznymi. Dla tej grupy korzyści mogą przewyższać ryzyko. Jednak wielu badaczy już wyobraża sobie czas, w którym każdy z nas może chodzić z implantami, poprawiając funkcjonowanie mózgu.

To prawdopodobne, ponieważ projekty implantowania mózgu wspierane są przez wielkie nazwiska i duże pieniądze. W ideę „protezy pamięci” od 2013 roku zaangażowana jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych US Defense w ramach programu Przywracanie Aktywnej Pamięci, który ma na celu poprawę pamięci w uszkodzonym mózgu.

Wskazówki dla lepszej pamięci

Póki scenariusz z implantami pamięci dla każdego nie zostanie zrealizowany, warto wspomagać swoją pamięć za pomocą prostych i skutecznych działań.


  • Bądź aktywny

Ćwiczenia pomagają zachować wiedzę, dlatego aby uzyskać najlepsze wyniki – rozwiązuj quizy, które aktywują mózg do myślenia.

infoplanet zdrowie jak wzmocnic pamiec wskazowki


  • Zrób sobie przerwę

Zapamiętasz więcej, jeśli zaczniesz regularnie oddychać i dasz mózgowi odetchnąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zrób coś zupełnie innego niż powtarzanie materiału.


  • Uważaj na czas

Nastolatki lepiej pamiętają, gdy uczą się po południu lub wieczorem, podczas gdy dorośli powinni uczyć się rano.


  • Spróbuj treningu interwałowego

Powtarzaj materiał nie dłużej niż 10 lub 20% czasu pomiędzy nauką a egzaminem, wówczas zapamiętasz przynajmniej o 10% skuteczniej.

infoplanet zdrowa glowa jak wzmocnic pamiec trening


  • Daj sobie czas

Odkładanie powtarzania na później, po uczeniu się nowych faktów lub umiejętności, pomaga mózgowi wzmocnić jego ślady pamięciowe. Spróbuj tej metody szczególnie wówczas, gdy masz test następnego dnia.


  • Żuj gumę

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, żucie gumy może pomóc w przypomnieniu sobie materiału podczas testu. Jednak efekty tego sposobu są krótkotrwałe, więc wykorzystaj żucie tylko w sytuacjach, w których najbardziej tego potrzebujesz.