Jak sugerują naukowcy, noszenie krawata może ograniczać przepływ krwi do mózgu poprzez zgniatanie żył na szyi. To efekt badań, w których zespół Robin Lüddecke ze Szpitala Uniwersyteckiego w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech zeskanował mózgi 15 zdrowych młodych mężczyzn przed założeniem krawata i po jego zdjęciu.

Każdy uczestnik został poinstruowany, aby wykonać na krawacie węzeł Windsor i docisnąć go aż do niewielkiego uczucia dyskomfortu. Zaraz po tym, jak mężczyźni zacieśniali więzy, przepływ krwi w ich mózgach spadł średnio o 7,5%. Takich zmian w przepływie krwi nie obserwowano, gdy eksperyment powtórzono z 15 mężczyznami, którzy krawata nie założyli.

infoplanet zdrowie krawat niezdrowy dla mozgu biznes

– Noszenie krawata ściska żyły na szyi, wciskając krew w czaszkę i powodując narastanie ciśnienia. To dodatkowe ciśnienie najprawdopodobniej miażdży naczynia krwionośne mózgu i zmniejsza przepływ krwi – wyjaśnia Lüddecke.

– U zdrowych ludzi zmniejszenie przepływu krwi w mózgu o 7,5% prawdopodobnie nie spowoduje zauważalnych objawów. Może to jednak potencjalnie stwarzać problemy dla palaczy, osób starszych i osób z wysokim ciśnieniem krwi, którzy mogą już mieć spowolniony przepływ krwi z powodu zablokowania lub uszkodzenia naczyń w mózgu – komentuje wyniki badań Steve Kassem z Neuroscience Research Australia w Sydney. – W tej grupie wysokiego ryzyka dodatkowy spadek przepływu krwi spowodowany wiązaniem krawata może powodować bóle głowy, zawroty głowy i nudności.

infoplanet zdrowie krawat niezdrowy dla mozgu badania

Badania wykazały, że długotrwałe ograniczenie dopływu krwi do mózgu jest związane z rozwojem choroby Alzheimera, chociaż jest mało prawdopodobne, że tak poważne skutki miałoby samo noszenie krawata. Jednak najnowsze odkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami przeprowadzonymi przez Roberta Ritcha w New York Eye and Ear Infirmary, które wykazały, że noszenie krawata podnosi ciśnienie w oczach, co stanowi potencjalny czynnik ryzyka dla chorób oczu, takich jak jaskra.

– Jednym z rozwiązań jest noszenie luźniejszego krawata, choć wygląda to niechlujnie. Być może zatem powinniśmy przestać nosić krawaty? – pyta Kassem.

infoplanet zdrowa glowa krawat niezdrowy dla mozgu badania

Na szczęście krawat nie jest już uznawany za niezbędny element świadczący o profesjonalizmie. Na przykład badanie z 2010 roku wykazało, że tylko jeden na dziesięciu pacjentów w Wielkiej Brytanii nadal uważa, że lekarze powinni nosić krawaty.