Prawie 200 tys. dolarów w ciągu 2 – to koszt opieki, jaką ponosi zwykle członek rodziny na osobę chorą na Alzheimera. W nowym badaniu próbowano ustalić koszty codziennej pomocy, jakiej miliony ludzi chorych na Alzheimera potrzebują, aby zrobić zakupy, ugotować, posprzątać, zjeść i zażyć leki.

– Koszty opieki zależą od potrzeb pacjenta, a mediana wynosi od 144 tys. dolarów do ponad 200 tys. dolarów w ciągu 2 lat. Taka opiekę zapewniło osobom w wieku 50 lat lub starszym w 2015 roku ponad 35 milionów Amerykanów, choć rzeczywiste koszty takiej nieformalnej opieki nie są dokładnie znane – powiedziała autorka badania Norma Coe, profesor nadzwyczajny etyki medycznej i polityki zdrowotnej na University of Pennsylvania w Filadelfii.

infoplanet zdrowie ile kosztuje choroba alzheimera opieka

Jak oceniają eksperci, zwykłe pomnożenie godzin opieki przez płacę nie jest miarodajne, ponieważ nie odpowiada rzeczywistym kosztom członków rodziny, ponieważ opiekunowie często rezygnują z zajęć i pracy. Co więcej, choć w 2011 roku koszty te wyniosły co najmniej 277 tys. dolarów, wraz z wejściem w wiek starczy osób z wyżu demograficznego i rządowymi zmianami planów opieki, które przerzucają dotychczasowe obowiązki państwa na rodziny, koszty te prawdopodobnie znacznie wzrosną.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie American Society of Geriatrics Society naukowcy dokładnie przyjrzeli się kosztom, które ponoszą opiekunowie na różnego rodzaju wydatki. Obserwowali zdrowe osoby z Alzheimerem, mające trudności z codziennymi czynnościami, te z utratą pamięci oraz odczuwające trudności w wykonywaniu codziennych czynności, które potrzebowały stałej opieki. W przypadku osób, które utraciły pamięć, ale nie miały trudności z wykonywaniem codziennych czynności, naukowcy oszacowali koszt na 163 tys. dolarów przez ponad 2 lata. Co więcej, koszty opieki nad osobą, która miała problemy z codziennymi zajęciami, wyniosły 167 tys. dolarów w tym samym okresie. Kiedy osoba nie mogła pozostać sama przez ponad godzinę, koszty wzrosły do ponad 200 tys. dolarów. Jednak gdy problemy z pamięcią były połączone z trudnościami związanymi z codziennymi czynnościami, koszty opieki spadły do 144 tys. dolarów.

infoplanet zdrowie ile kosztuje choroba alzheimera opieka

Średni koszt półprywatnego łóżka w domu opieki w 2017 roku wynosił 85 775 dolarów, co sugeruje, że dwuletnie opiekowanie się w domu opieki kosztowałoby 171 550 dolarów. Dlatego, jak sugerują naukowcy, kiedy odchodzimy od opieki instytucjonalnej, ważne jest, aby pamiętać o kosztach dla rodziny i nieformalnych opiekunów. Jest to istotne tym bardziej, że choroba Alzheimera jest wyjątkowo wymagająca dla opiekunów, a zakres problemu prawdopodobnie jeszcze się pogorszy. Jak ocenia Keith Fargo, dyrektor programów naukowych i pomocy w Stowarzyszeniu Alzheimera, w 2050 roku liczba osób chorych na Alzheimera wzrośnie do 13,8 miliona, tylko w USA.