Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Neuropsychologia”, ludzki mózg jest skonstruowany tak, by unikał aktywności fizycznej i oszczędzał zasoby energii. Jest on więc z natury leniwy.

Właśnie z tego powodu tak trudno nam zdobyć na wysiłek fizyczny, nawet jeśli wiemy, że jest korzystny dla zdrowia – podsumowuje główny autor badania Matthieu Boisgontier z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC).

infoplanet zdrowa glowa ludzki mozg jest leniwy oszczedzanie energii

– Niepowodzenie polityki społecznej w przeciwdziałaniu pandemii braku aktywności fizycznej może wynikać z procesów, które mózg wykształcił i wzmocnił w drodze ewolucji – wyjaśnia Boisgontier.

Wnioski udało się opracować naukowcom na podstawie badań z użyciem gry komputerowej po tym, jak posadzono przed ekranami zdrowych, młodych ludzi, wyświetlając im avatar, nad którego ruchami mieli kontrolę, oraz ikony symbolizujące różne formy aktywności fizycznej oraz wypoczynku. Biorący udział w badaniu mieli jak najszybciej odsunąć avatar od ikon obrazujących aktywność fizyczną i przysunąć do leżących lub siedzących, a w kolejnej serii – do obrazów aktywności fizycznej.

infoplanet zdrowa glowa ludzki mozg jest leniwy

– Zapis EEG rejestujący aktywność mózgu w każdej z 4 grup reakcji sugerował, że siedzący tryb życia jest atrakcyjny, a osoby, które chcą być aktywne fizycznie, muszą zaangażować dodatkowe zasoby kory mózgowej, żeby przeciwdziałać tej atrakcyjności – napisano w podsumowaniu badań.

Co prawda uczestnicy badania szybciej przysuwali swój avatar do ikon aktywności fizycznej i szybciej odsuwali awatar od obrazów lenistwa, ale zapis EEG wykazał, że odsunięcie awatara od ikon z leniwymi postaciami wymagał aktywniejszej pracy mózgu.