Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cardiff realizujący nowy projekt badawczy Dementia, uciążliwa na co dzień muszka owocówka może pomóc odkryć tajemnice choroby Alzheimera. W badaniach o wartości 20 mln funtów uczeni będą analizować między innymi mózgi tych owadów, ponieważ sporą część genów dzielą one z naszym gatunkiem.

W samej tylko Walii żyje 45 tys. osób z demencją, a – zgodnie z szacunkami – w 2055 roku liczba ta wzrośnie prawdopodobnie do 100 tys. Dlatego Uniwersytet Cardiff, jako jeden z elementów nowej sieci ośrodków badawczych o łącznej wartości 290 mln funtów obejmujących również Cambridge, Edynburg i Londyn, zajmuje się demencją szukając sposobu na jej wyleczenie.

infoplanet zdrowie muszki owocowki i demencja badania

Muszka owocówka stała się przedmiotem badań naukowców, ponieważ jej okres życia wynosi jedynie kilka miesięcy, dzięki czemu uczeni mogą łatwo śledzić starzenie się organów owada. Przy tym jej mózg o rozmiarach odpowiadających mniej więcej wielkości ziarnka maku skłąda się z około 100 tys. neuronów. Dla porównania, ludzkie mózgi dysponują 100 mld takich połączeń neuronowych.

– Muszka owocówka może pomóc nam zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Owady te pozwalają nam przetestować techniki obrazowania, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w innych systemach modelowych – wyjaśnia dr Owen Peters, wykładowca i jeden z uczestników badania.

infoplanet zdrowie muszki owocowki i demencja wyniki

Oczywiście badanie muszek owocówek to tylko niewielka część eksperymentów prowadzonych przez Uniwersytet Cardiff. Wszystkie mają jednak na celu pomóc w zrozumieniu chorób takich jak Alzhaimer, Parkinson czy pląsawica Huntingdona. Jak sugerują badania genetyczne, u ich podłoża leży system obronny organizmu.

Jak przekonują naukowcy, w normalnych okolicznościach odpowiedź systemu immunologicznego służy ważnemu celowi – pomaga oczyszczać mózg i pozbywać się zbędnej, uszkodzonej lub obumarłej tkanki. Uważa się jednak, że w przypadku schorzeń takich jak choroba Alzhaimera taka reakcja może być szkodliwa również dla zdrowych komórek. Czy tak jest rzeczywiście, pozwolą udowodnić badania muszek owocówek.

Źródło: BBC