Jak poinformowali na łamach czasopisma „BMJ Open” koreańscy naukowcy, seniorzy szybko przybierający na wadze znaczną ilość kilogramów bądź też w krótkim czasie tracący na wadze, są bardziej narażeni na ryzyko rozwoju demencji.

Badania, które pozwalają na postawienie tezy o zależności wahania wagi z ryzykiem demencji, prowadził zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Kyungpook w Korei Południowej. Analizy obejmowały wyniki ponad 67 tys. osób w wieku 60–79 lat. Ich wskaźnik masy ciała – BMI –był rejestrowany w latach 2002–2003, 2004–2005, a następnie monitorowany przez 5 lat. Zgromadzone dane uwzględniały również status społeczno-ekonomiczny i kardiometaboliczne czynniki ryzyka rozwoju demencji.

infoplanet zdrowie psychiczne wahania wagi a demencja badania

Jak się okazało, w ciągu 5 lat, w czasie których analizowano rozwój choroby uczestników badania, demencja wystąpiła u 6685 kobiet i 4887 mężczyzn. Jak zaobserwowali naukowcy, zmiana wagi – zarówno jej zwiększenie lub zmniejszenie – o ilość kilogramów, która przekraczała 10% BMI danej osoby sprzed zmian – skutkowała wyższym ryzykiem demencji niż w przypadku pacjentów ze stabilną wagą. Wahania wagi i ich wpływ na zdrowie psychiczne obserwowany był w przypadku obu płci, jeśli zmiany wskaźnika masy ciała występowały w ciągu 2 lat.

Badacze zaznaczają, iż analizy potwierdziły, że BMI na początku badań nie miało związku z ryzykiem demencji. Wyjątkiem była niska waga u mężczyzn. Wśród istotnych czynników ryzyka demencji udało się jednak potwierdzić: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysoki poziom glukozy na czczo, niewydolność serca i rzadką aktywność fizyczną.

Z tego względu autorzy badania zachęcają seniorów do utrzymywania prawidłowej masy ciała i prowadzenia zdrowego trybu życia. Jak zapewniają, pomoże to zapobiegać rozwojowi demencji.

kup artykuly platne