Bekon, pomimo, że dla niektórych ze względów zdrowotnych jest zakazany, ma zapach przyciągający bardziej niż większość zapachów na tej planecie. W efekcie to idealny dodatek do śniadania, a odpowiednio przygotowany – zmienia jego smak. Choć przygotowanie bekonu nie jest trudne, z pewnością przyda się przy tym kilka rad.

Właściwe mięso

Pierwszym punktem jest wybór właściwego mięsa. Boczek jest zwykle wytwarzany z tłustych kawałków wieprzowiny.

– Brzuch wieprzowy jest najlepszy, ponieważ ma doskonały stosunek mięsa do tłuszczu. Jasny różowy miąższ i perłowo-biały tłuszcz jest tym, czego szukam w dobrym boczku. Stosunek tłuszczu do mięsa zależy od ciebie, ale ten najlepszy to około 50/50, jeśli to możliwe – mówi Steve McHugh z restauracji Cured w San Antonio.

infoplanet kuchnia infoplanet przepis na dobry bekon dobre mieso

– Doskonałe jest również podgardle wieprzowe, które ma stosunek mięsa do tłuszczu 60/40. Nie należy robić bekonu z tłustego podgardla – radzi Teresa Montaño z restauracji Otońo w Highland Park w Los Angeles.

Nie daj się nabrać

Nie daj się nabrać w sklepie. Uważaj na produkty, które zostały nastrzyknięte wodą.

– Wielcy producenci wstrzykują wodę dla zwiększenia wagi, więc zasadniczo kupujesz coś, co po ugotowaniu zniknie z patelni – wyjaśnia McHugh.

infoplanet kuchnia infoplanet przepis na dobry bekon dobre mieso

Istnieją też pewne podstępne sztuczki z etykietowaniem azotanowym. Wiadomo, że seler ma naturalnie występujące azotany, więc poprzez dodanie produktów selera producenci mogą twierdzić, że nie dodali azotanów. Podobnie jak w wielu innych produktach w opakowaniach, im mniej wymienionych na odwrocie składników, tym lepiej.

Popraw smak wieprzowiny

Aby poprawić smak wieprzowiny, powinieneś dobrze zasolić bekon w mieszance zwykłej soli połączonej z niewielką ilością soli do peklowania.

– Nie bój się smaków jagód jałowca, tymianku i pieprzu – to jedna z moich ulubionych. Zawsze zaleca się rozpoczynanie od podstawowego przepisu, a następnie dodanie swojej osobowości poprzez przyprawy, gdy już opanujecie podstawy – mówi Nyesha Arrington z restauracji Native w Santa Monica.

infoplanet kuchnia infoplanet przepis na dobry bekon dobre mieso

Tak przygotowany bekon można kroić na cienkie paski i smażyć na patelni. Efekt i zapach murowany!

kup artykuly platne