Wiele osób unika samodzielnego parzenia kawy, ponieważ sądzi, że nie uda im się przygotować napoju tak smacznego, jak ten serwowany przez baristów w kawiarniach Starbucksa, Costa Cofee lub jakiejkolwiek innej. Niesłusznie – przygotowanie pysznej, domowej kawy, szczególnie tej mrożonej, to nic trudnego. Wszystko, czego potrzebujesz, to zwykły ekspres i kilka wybranych składników.

Mrożona kawa lawendowo-kokosowa

Jedną z najlepszych rzeczy o poranku jest świeża mrożona kawa. Dzięki naszemu przepisowi możesz ją przygotować już za kilka złotych dziennie, a to dzięki jednemu zwykle niespotykanemu w kawie składnikowi – lawendzie. Możesz się trochę dziwić, jednak zioło to ma zbawienny wpływ na początek naszego dnia. Uspokajające właściwości lawendy pomogą ci się zrelaksować i odprężyć przed długimi godzinami w pracy. Pozostałe składniki sprawią, iż jej smak nie będzie dla ciebie zbyt przytłaczający.

infoplanet kuchnia infoplanet przepis na mrozona kawe z lawenda

Składniki:


  • 6 gałązek świeżej lawendy (lub 1 łyżeczka suszonej lawendy kulinarnej),

  • puszka mleka kokosowego,

  • dzbanek schłodzonej kawy,

  • cukier trzcinowy, miód lub syrop klonowy – wedle uznania.

Zaparz kawę w dowolny, ulubiony przez siebie sposób. Gdy napój będzie jeszcze ciepły, dodaj cukier, syrop klonowy lub miód – pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Następnie schłodź całość w lodówce. Podgrzej jedną puszkę mleka kokosowego, a następnie dodaj zmiażdżoną lawendę. Przykryj patelnię i zdejmij mleko kokosowe z ognia. Odstaw całość na 15 minut. Odcedź kwiaty lawendy z mleka kokosowego, a następnie wstaw przyrządzony napar do lodówki na kilka-kilkanaście godzin. 2/3 kubka napełnij mieszanką kawy i lodu, następnie dolej przygotowaną kokosowo-lawendową śmietankę. Całość możesz przyozdobić dodatkową gałązką lawendy.