Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, warto znaleźć pyszny sposób na rozgrzewkę! Jest nim  napój, który bez trudu przygotujecie w swoich domach – grog, który będzie idealnym towarzyszem wieczornych seansów z ulubioną książką, wygodnym, domowym dresem i ciepłym pledem.

Walcz z mrozem!

Składniki potrzebne do przygotowania grogu najprawdopodobniej macie już w swojej kuchni. W najprostszej wersji grog to połączenie alkoholu, ciepłej wody, soku z cytryny oraz miodu, a jego przygotowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy, że do kubeczka wlejecie alkohol, dodacie odrobinę miodu i soku z cytryny. Całość należy dobrze wymieszać, a na koniec dodać gorącą wodę. Prawda, że proste?

infoplanet zdrowa kuchnia rozgrzewajacy grog przepis

Jeśli natomiast planujecie wieczór w gronie przyjaciół, doskonałym pomysłem będzie przygotowanie większej ilości grogu w garnku. Wystarczy, że połączycie wszystkie składniki i pozwolicie znajomym częstować się wedle uznania. W ten sposób możecie również przygotować kilka różnych wersji smakowych. Uzbrojeni w grog i otoczeni przyjaciółmi, z pewnością dotrwacie do wiosny!

Podstawową wersję grogu możecie dowolnie zmieniać według własnych upodobań. Gdy na zewnątrz skrzy mróz, a wam nie chce się wychodzić do sklepu, nie musicie tego robić – dodajcie do napoju to, co macie w swojej kuchni. Oto kilka naszych propozycji!

Grogowe warianty

Coś rozgrzewającego

Gorący grog często przygotowywany jest na bazie herbaty. Najczęściej jest to herbata czarna, ale napój smakuje wyśmienicie również z herbatą zieloną lub jaśminową. Jeśli nie boicie się wyzwań, możecie użyć herbat ziołowych, mięty a nawet herbaty z hibiskusa. W niektórych przepisach znajdziecie jako bazę także gorące piwo imbirowe (zanim się skrzywicie, koniecznie spróbujcie!). Odpowiednia będzie również zwykła woda.

infoplanet zdrowa kuchnia rozgrzewajacy grog rozgrzewa

Coś wysokoprocentowego

Bourbon, whisky, rum lub brandy – każdy z tych alkoholi doskonale nadaje się do przygotowania grogu. Możecie także spróbować sporządzić napój na bazie tequili i herbaty z hibiskusa. To połączenie jest naprawdę znakomite! Jeśli wolicie wersję z nieco niższą zawartością procentów, do przygotowania grogu wybierzcie likier.

Coś słodkiego

Do grogu idealnie pasuje miód, ponieważ z łatwością się rozpuszcza. Jeśli jednak nie macie go w domu, możecie użyć najzwyklejszego cukru, syropu z agawy (to idealny wybór zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujecie grog na bazie tequili!) lub syropu klonowego.

infoplanet zdrowa kuchnia rozgrzewajacy grog slodkie

Coś cytrusowego

Cytrusy dostępne są w sklepach przez cały rok i najprawdopodobniej również macie je w swoich domach. Do przygotowania grogu możecie wykorzystać dowolnych owoców cytrusowych – sprawdzą się zarówno cytryny, limonki czy grapefruity. Niektórzy przygotowują grog z pomarańczy, ale te mogą być nieco zbyt słodkie.

Bonus

Choć w przepisach zwykle nie ma o nich wzmianki, warto je zastosować. Przyprawy, bo o nich mowa, nadadzą napojowi wyjątkowy smak i aromat. Odpowiednia będzie odrobina cynamonu, goździki lub anyż.

infoplanet zdrowa kuchnia rozgrzewajacy grog bonus