Tłuszcz kokosowy jest jednym z najlepiej przebadanych superfoods. Niegdyś był uważany za szkodliwy, dziś słynie jako jeden z najzdrowszych produktów. Nie zawsze jednak w pełni zachowuje swoje właściwości. Sprawdź, jak wybierać taką postać oleju kokosowego, która jest zdrowa dla naszego organizmu.

Organiczny olej nierafinowany

Uważany za złoty standard produkcji oleju z kokosa.Ten rodzaj produktu oferuje najwięcej korzyści ze stosowania składników zawartych w kokosie. Uzyskuje się go ze świeżego orzecha, stosując mielenie na mokro i proces fermentacji, który chroni przed utratą jego korzystne właściwości, w tym najwyższe ilości przeciwutleniaczy.

Olej extra virgin

Ten sposób pozyskiwania oleju jest najlepszy dla oliwy z oliwek, jednak nie poleca się go dla produktów z kokosa. Wytwarzany przez tłoczenie na zimno, nie zachowuje zdrowotnych przeciwutleniaczy. Podczas badań przeprowadzonych w 2013 roku w Indiach stwierdzono natomiast, że oleje kokosowe z pierwszego tłoczenia realnie obniżają poziom złego cholesterolu, podnosząc jednocześnie poziom dobrego.

Olej rafinowany

Jest to najczęściej olej bez smaku i zapachu kokosa. Zwykle jest również wybielany. Dostępne oleje kokosowe uzyskane tym sposobem nie są wprawdzie szkodliwe dla zdrowia, ale nie mają też dobrotliwych właściwości, które posiadają dwa rodzaje wymieniane wcześniej.