Wokół czerwonego mięsa narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że należy je całkowicie wykluczyć z diety lub przynajmniej częściowo ograniczyć. Inni uważają natomiast, że jest ono niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kontrowersje wzmaga fakt, że pozyskiwanie wołowiny często wiąże – niestety – się z okrucieństwem wobec zwierząt oraz brakiem zrównoważonego podejścia do środowiska. Nie da się również ukryć, że czerwone mięso wysokiej jakości jest bardzo drogie. Gdzie zatem szukać odpowiednich produktów? Jak dokonać zakupu, by nie nadwyrężać swojego portfela i w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!

(Nie)naturalne środowisko czerwonego mięsa

W naturalnym środowisku bydło jest ważnym elementem biosystemu, a jego odchody stanowią idealny nawóz pól, na których pasą się zwierzęta. Ich mięso, w ograniczonych ilościach, jest dla nas bardzo zdrowe. Z tego względu zrównoważona hodowla bydła dobrze wpływa na ekosystem – daje pracę i źródło utrzymania hodowcom, rzeźnikom i wielu przedstawicielom małych firm przetwórczych.

Wołowina

Niestety, rzeczywistość odbiega od tego ideału. Gdy zabierzemy krowy z pastwisk, zwiększymy ich ilość do tysięcy sztuk i będziemy im podawać paszę ze zmodyfikowanych genetycznie zbóż, otrzymamy prosty przepis na zrujnowanie środowiska. Większa ilość bydła wymaga również stosowania antybiotyków – tylko one uchronią zwierzęta przed chorobami spowodowanymi życiem w nienaturalnym środowisku. Intensywny chów sprawia, że na spożywanie czerwonego mięsa może sobie pozwolić niemal każdy codziennie. To, wbrew pozorom, wcale nie jest dla nas zdrowe. Co więcej, na takiej hodowli cierpią rolnicy, planeta i zwierzęta.

Na szczęście, sytuacja stopniowo ulega zmianie. Nastawieni proekologicznie rolnicy i przetwórcy zaczynają zmieniać system – hodują krowy w bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku sposób, co przekłada się na wyższą jakość mięsa, a także starają się zminimalizować odpady podczas produkcji, dzięki czemu w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Jak wybierać właśnie tych świadomych dostawców? Czym się kierować, by cieszyć się doskonałym smakiem mięsa, a jednocześnie nie szkodzić środowisku? Przeczytajcie artykuł, a poznacie wszystkie odpowiedzi!

Szukaj lokalnie

Najlepszą alternatywą dla mięsa wołowego pozyskiwanego przemysłowo jest wołowina od krów hodowanych na pastwiskach, których głównym pożywieniem jest trawa. Szukaj więc przetwórców, którzy pozyskują mięso od lokalnych rolników. Dzięki temu mięso będzie zdrowsze i bardziej ekologiczne.

infoplanet zdrowa zywnosc mity o wolowinie 1 szukaj lokalnie

Nie oszczędzaj

Wołowina pozyskiwana od wypasanych krów jest droższa. Nieco tańsze, lecz wciąż dobrej jakości, będzie mięso krów, które ostatnie dni spędzają w tuczarni oraz wołowe mięso mielone. Przy wyborze nie powinniśmy kierować się najniższą ceną – zwykle jest ona znakiem bardzo niskiej jakości. Pamiętajmy także o tym, że niektóre produkty doskonale udają produkty luksusowe, a ich ceny są zawyżone. Najlepiej wybrać mięso w wysokiej, lecz rozsądnej cenie.

infoplanet zdrowa zywnosc mity o wolowinie 2 nie oszczedzaj

Zadawaj pytania

Kupując mięso od lokalnego dostawcy, nie obawiajmy się zadawać pytań. W ten sposób uzyskasz informacje, skąd mięso pochodzi, jakim procesom przetwórczym zostało poddane, w jaki sposób było podzielone i które części najlepiej nadają się do przygotowania, co pozwoli co świadomie wybrać odpowiedni produkt. Nie bój się zapytać również o wiek krowy, której mięso zamierzasz kupić. W małych przetwórniach rzeźnicy korzystają z mięsa od bardziej dojrzałych, najczęściej dwuletnich krów. Krowa wypasana na pastwiskach potrzebuje więcej czasu, aby nabrać odpowiedniej masy ciała zanim trafi do rzeźni. To oznacza wyższe nakłady hodowcy, a za ca tym idzie – wyższą cenę mięsa. Kolejną kwestia, o którą warto zapytać, jest rasa krowy. Wołowina kulinarna zawsze powinna być pozyskiwana z bydła ras mięsnych. Najczęściej spotykanymi odmianami są krowy rasy Angus, Hereford, Charolaise, Highland, Simental czy Wagyu. Mięso takich krów kupimy również w supermarketach, jednak o jego jakości świadczy przede wszystkim sposób hodowli.

infoplanet zdrowa zywnosc mity o wolowinie 3 zadawaj pytania

Rozpoznaj dobrego dostawcę

Na stoiskach w supermarkecie znajdziemy głównie tusze mięsa w małych porcjach dzielone maszynowo. Dobry rzeźnik sam dzieli mięso, przez co jego kawałki są zwykle większe. Warto uważnie przyjrzeć się wołowinie i zwrócić uwagę na to, czy poszczególne kawałki są do siebie podobne, czy raczej różnią się kształtem lub fakturą. Ponadto u lokalnego dostawcy kupisz nie tylko tusze, ale także podroby i surowe kości.

infoplanet zdrowa zywnosc mity o wolowinie 4 dostawca

Kupuj i zamrażaj

Jeśli kupisz mięso bezpośrednio od hodowcy lub rzeźnika, najlepiej zainwestować w jego większą ilość i zrobić zapasy. Zamrożone mięso nie straci swej świeżości czy smaku. Wystarczy, że na dzień przed przygotowaniem przełożysz je do lodówki i doprowadzisz do temperatury pokojowej przed samym gotowaniem.

infoplanet zdrowa zywnosc mity o wolowinie 5 zamrazaj